Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere: Rusya, olası bir Ukrayna saldırısı beklentisiyle Donbass'taki saldırılarını artırabilir

İngiltere: Rusya, olası bir Ukrayna saldırısı beklentisiyle Donbass'taki saldırılarını artırabilir

Cumartesi, 27 Ağustos, 2022 - 12:00
Ukrayna askerleri, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırısı devam ederken Donetsk bölgesindeki bir karakola ateş açtı (Reuters)

İngiltere Savunma Bakanlığı, Rusya'nın Ukrayna güçlerinin karşı saldırısını engellemek için Donbass bölgesindeki Donetsk’e yönelik saldırılarını artırabileceğini açıkladı.

Bakanlık bugün Twitter’dan yayınladığı istihbarat bülteninde, Rus işgali altındaki Donetsk şehrinin kuzeyinde bulunan Seversk ve Bakhmut kasabaları yakınlarında şiddetli çatışmalar yaşandığını bildirdi.

Açıklamada, Ukrayna'nın büyük bir karşı saldırı planladığı yönündeki spekülasyonların ortasında, Rusya'nın ilave Ukrayna birliklerini tuzağa düşürmek amacıyla Donbass'taki saldırılarını artırabileceği ifade edildi.

Rus kuvvetleri, Ukrayna kıyısındaki Karadeniz ve Azak Denizi'ndeki toprakları kontrol ederken, çatışma, Donetsk ve Luhansk bölgelerini içeren doğu Donbass bölgesinde bir yıpratma savaşına dönüştü.

Rus TASS haber ajansı, Luhansk'taki Moskova yanlısı ayrılıkçı yetkililerden alıntıladığı haberinde,  Ukrayna kuvvetlerinin doğu Donbass bölgesindeki Stakhanov kasabasında ABD tarafından tedarik edilen bir HIMARS fırlatıcısından yaklaşık on füze ateşlediğini söylediklerini bildirdi. Kiev, Rus saldırılarına karşı koymak için ihtiyaç duyduğunu söylediği daha gelişmiş Batı askeri teçhizatı için defalarca çağrıda bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya