Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Koordinasyon Çerçevesi, Sadr’ın ‘ayağını kaydırmaya’ yönelik hamlelerine hız verdi

Koordinasyon Çerçevesi, Sadr’ın ‘ayağını kaydırmaya’ yönelik hamlelerine hız verdi

Cumartesi, 27 Ağustos, 2022 - 11:00
Sadr hareketinin lideri Mukteda es-Sadr (Reuters)

Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih'in cumhurbaşkanlığı görevi için adaylığının geri çekilip Kürdistan Yurtseverler Birliği'nden başka bir adayın seçilebileceğine dair haberler Irak gündeminin üst sırasına yerleşti. Yerel basında çıkan haberlere göre Cumhurbaşkanı, siyasi müzakereleri canlandırmak amacıyla adaylığını geri çekme kararı aldı. Ancak Kürdistan Yurtseverler Birliği’ndeki üst düzey bir kaynak bu bilgiyi ‘kesin bir dille’ yalanladı.

İki Kürt partisinin (Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi ve Kürdistan Yurtseverler Birliği) müzakerelerini yakından takip eden bir kaynak açıklamasında “Salih, kriz nedeniyle büyük bir baskı hissediyor. Ancak ‘istifa etmeyi düşündüğü’ iddiaları doğru değil” dedi.

Kimliğini açıklamak istemeyen bir Sünni lider de şu açıklamayı yaptı:

“Çeşitli siyasi güçler, Koordinasyon Çerçevesi’nden mesajlar aldı. Bu mesajlar parlamento oturumunu düzenlemek ve cumhurbaşkanını seçmek için hızla harekete geçerek yargı ile kuşatmaya alarak suretiyle Sadr Hareketi’nin ayağını kaydırma çağrısında bulunuyor.”

Sürece dair bilgi sahibi kaynaklara göre ayrıca Koordinasyon Çerçevesi’nin oturumunun Saddam Hüseyin'in Bağdat'taki saraylarından birinde düzenlenmesi muhtemel. Şii partilerin liderleri ise yasal nedenlerle oturumun Bağdat dışında yapılmasına karşı çıkıyor.

Ancak Koordinasyon Çerçevesi içindeki bir akım bu adımlara, Sadr ile anlaşma sağlanmadan şiddetle karşı çıkıyor. Ayrıca Sadr Hareketi yandaşlarının sokakta bulunması, alternatif her yeri ‘anlamsız bir çözüm’ haline getiriyor. Bu durumun krizi her an patlatabileceği kaydediliyor.

Nuri el-Maliki ve Kays el-Hazali gibi Koordinasyon Çerçevesi içindeki liderler, meseleleri anayasal bağlamlara göre çözmeye çalışıyorlar. Ancak çerçeve içindeki denklemin diğer tarafı olan Hadi el-Amiri, kendisine yakın bir kaynağın aktardığına göre, bu ‘intihar adımlarına’ halen karşı çıkıyor.

Koordinasyon Çerçevesi’ndeki muhafazakarlar, el-Amiri'ye Sadr ile kabul edilebilir bir anlaşmayı müzakere etmesi için gerekli zamanı verdiklerini ve ön saflara dönmeleri ve hükümet kurma yolunda ilerlemeleri için başkalarına baskı yapmaları gerektiğini düşünüyorlar.

Diğer yandan Kürdistan Demokrat Partisi üyelerinin açıklaması ise şöyle oldu:

“Kriz, cumhurbaşkanlığı sorununu aşmış durumda. Yalnızca buna geri dönme düşüncesi yetersizliği veya siyasi saflığı yansıtıyor.”

Barzani'nin partisi, Sadr hareketinin yokluğunda siyasi güçlerle herhangi bir diyaloga girmeyi kabul etmiyor. Bu atmosferde Sadr taraftarları, Yüksek Yargı Konseyi'ni kuşattıktan sonra yeniden pozisyon almaya çalışıyorlar ve dünkü konuşmalarındaki anahtar ifadeleri tekrar kullanmaya başladılar:

“Yolsuzlukları devirmeden önce diyaloga hayır. Iraklılar Aşura devrimine...”

Yapılan değerlendirmeler Sadr’ın, Koordinasyon Çerçevesi’nin hamleleriyle bağlantılı olarak taraftarlarını Bağdat'ta ve diğer vilayetlerde daha fazla sayıda gösteri yapmaya çağıracak gibi göründüğü yönünde. 


Editörün Seçimi

Multimedya