Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Putin: İslam ülkeleri Rusya’nın geleneksel ortaklarıdır

Putin: İslam ülkeleri Rusya’nın geleneksel ortaklarıdır

Pazartesi, 29 Ağustos, 2022 - 13:00
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin (Reuters)

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İslam ülkelerinin bölgesel ve küresel sorunların çözümünde Rusya’nın geleneksel ortakları olduğunu söyledi.

Sputnik’in haberine göre, Putin’in Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) tarafından düzenlenen Küresel Gençlik Zirvesi’ne yönelik mesajı, Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov tarafından okundu.

Putin'nin söz konusu mesajında, “İslam ülkeleri, birçok güncel, küresel ve bölgesel sorunun çözümünde, daha adil ve demokratik bir dünya düzeninin kurulmasına yönelik çabalarda geleneksel ortaklarımızdır. Gençlerin böylesine çok yönlü, yapıcı bir etkileşime giderek daha aktif bir şekilde dahil edilmesi önemlidir” denildi.

Rus lider mesajında, İİT’nin Kazan’ı ‘Gençlik Başkenti’ olarak seçmesinin, Rusya ile bu uluslararası kuruluş arasındaki ilişkilerin yüksek düzeyde bulunduğunun göstergesi olduğunu vurguladı.

Putin ayrıca, İİT’ye üye ülkelerden yüzlerce gencin Kazan’da buluşmasının, söz konusu ülke halkları arasındaki karşılıklı anlayış ve güveni güçlendireceğini ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya