Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus, Libya’daki iç savaşın yeniden alevlenmesinden endişeli

Tunus, Libya’daki iç savaşın yeniden alevlenmesinden endişeli

Pazartesi, 29 Ağustos, 2022 - 13:45
Libya'nın başkenti Trablus'ta bir sokakta yanan arabadan geriye kalanlar (AP)

Tunus yönetimi, Libya’da iktidar mücadelesindeki iki hükümet arasında başkent Trablus’ta silahlı çatışmaların patlak vermesinin ardından Tunus’un güneydoğusundaki Libya sınırını büyük bir dikkatle takip ediyor. Tunus güvenlik ve ordu birimleri, Libya sınırına yakın güneydoğu şehirlerindeki hareketleri izlerken, komşusu Libya’da yaşanan iç çatışmanın etkisinden endişe duyuyor.

Tunus’taki farklı siyasi partiler ve insani yardım kuruluşları, Libya’da çatışma alanından kaçması muhtemel sığınmacı akını olasılığına hazırlanırken, hükümet ve insan hakları örgütleri, bu çatışmalara farklı milletlerden kitlesel bir göç dalgasının eşlik edebileceğine dikkat çekiyor. Ancak bu Muammer Kaddafi rejimine karşı düzenlenen devrim sırasında yaşanan akış gibi olmayabilir.

Tunus’un Trablus Büyükelçiliği, önceki sabah erken saatlerde Trablus’un çeşitli bölgelerinde yaşanan silahlı çatışma, yoğun ateş ve bölgeye çok sayıda top mermisinin düşmesiyle başkent ve banliyölerinde ikamet eden Tunus vatandaşlarını dikkatli olmaya, çatışma alanlarından kaçınmaya çağırdı.

Tunus, Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla "Libya'daki tehlikeli gelişmelerden derin endişe duyduğunu" bildirdi. Bakanlık birkaç gün önce, Ulusal Birlik Hükümeti (UBH)Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ve Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi'nin (TM) Başbakan olarak atadığı Fethi Başağa'ya bağlı güçleri arasında silahlı çatışmaların ardından, “Libyalı kardeşlerin kanının akmaması, silahlı operasyonların derhal durdurulması” çağrısında bulundu.

Libya anlaşmazlığının Libyalıların kendileri tarafından çözülmesini destekleyen Tunus, güvenlik ve istikrarı korumanın yanı sıra farklılıkları çözmek adına tüm Libya taraflarını ülkenin çıkarlarını korumak için diyalog yolunu benimsemeye çağırdı.

Tunus, Libya'nın siyasi yolunu tamamlaması, mevcut krize son vermesi ve kalıcı kurumlar inşa etmesi adına seçimleri uzlaşma ve uyum çerçevesinde gerçekleştirmesi için uluslararası toplumdan yardım talebinde bulundu.

Tunuslu siyasi analist Cemal Arfaoui Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Libya ile derin ilişkileri olan Tunus’un, binlerce Tunuslu gencin ilgisini çeken ticaret hareketinin etkilenmesinden endişe duyduğunu söyleyerek, özellikle ülkenin güneydoğusundaki ve Libya krizine hızlı bir çözüm aradığına dikkati çekti. Arfaoui, bunun bölgedeki çeşitli ülkelerin çıkarına olacak bir çözüm olduğunu bildirdi.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti (UBH), Başağa'nın destekçilerini, Trablus'u yeni bir şiddet dalgasından korumak için yapılan müzakereleri engellemekle suçlamıştı.

Temsilciler Meclisi tarafından görevlendirilen Libya hükümeti ise Ulusal Birlik Hükümeti'nin müzakerelerin reddine ilişkin açıklamasında belirtilenleri yalanladı. Başağa hükümetinin medya ofisi, hükümetin son altı ay içinde "güç devri krizini barışçıl bir şekilde çözmeye yönelik tüm yerel ve uluslararası girişimleri" memnuniyetle karşıladığını açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya