Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Biden, Tayvan'a 1 milyar dolarlık silah satışı için Kongre’den onay isteyecek

Biden, Tayvan'a 1 milyar dolarlık silah satışı için Kongre’den onay isteyecek

Salı, 30 Ağustos, 2022 - 08:00
ABD Başkanı Joe Biden (Reuters)

Politico gazetesi kaynaklardan alıntıladığı haberinde, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin, Çin ile artan gerilimin ortasında, Kongre’den 60 gemi savar füzesi ve 100 havadan havaya füze de dahil olmak üzere Tayvan'a 1,1 milyar dolarlık bir silah satışını onaylamasını istediğini aktardı.

Çin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin bu ay Tayvan’a yaptığı ziyaretin ardından demokratik olarak yönetilen ada çevresinde en büyük savaş tatbikatlarını gerçekleştirdi. Reuters haber ajansına göre Pekin, Tayvan'ı kontrolü altına almak için güç kullanımını dışlamıyor.

Çin dün Tayvan'ın Çin insansız uçaklarının Taipei tarafından kontrol edilen adaların yakınında tekrarlanan uçuşları hakkındaki şikayetlerini reddetti.

Taipei ise, “’Davet edilmeyenlere hırsız denir’ diye eski bir Çin atasözü” olduğunu hatırlatarak yaşananlara tepki gösterdiklerini bildirdi.

Biden yönetimi ve ABD'li milletvekilleri, Taipei hükümetine desteklerinin devam ettiğini teyit ediyor.

Konunun hassasiyeti nedeniyle isminin açıklanmasını istemeyen üç kaynağa göre, hali hazırda adaya Çin ile yüksek gerilimi alevlendirmesi muhtemel yeni askeri yetenekler sağlamak yerine Tayvan'ın askeri sistemlerini desteklemek ve mevcut siparişleri karşılamak Washington’un önceliği arasında.

Beyaz Saray, Reuters'in Politico haberine ilişkin yorum talebine yanıt vermedi.


Editörün Seçimi

Multimedya