Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Endonezyalıların tarihi Avrupa dövüş sanatlarına merakı

Endonezyalıların tarihi Avrupa dövüş sanatlarına merakı

Salı, 30 Ağustos, 2022 - 08:15
AFP

Endonezyalı bir grup, Cakarta’da düzenledikler etkinliklerle Orta Çağ Avrupa dövüş sanatları geleneğini, özellikle kılış ile yapılanları canlı tutmak için çaba harcıyor.

AFP’nin haberine göre söz konusu dövüş sanatlarının meraklıları, dünyanın en büyük kentlerinden Cakarta'da bu meraklarını gideriyorlar.

Bir pazar günü bir araya gelen Gwaith-i-Megyr grubunun üyeleri, hızlı bir ısınmadan sonra kılıç ustalıklarını devasa Gelora Bung Karno Stadyumu'nun dışında sergiliyor.

Memur olan 23 yaşındaki Gedeh Indra Kresiga, eğitimin beklentilerinin ötesinde olduğunu belirterek “Silahlarla antrenman yaptığımız için bu dövüş göğüs göğüse mücadeleden daha heyecanlı” dedi.

Gwaith-i-Megyr 2016 yılında kuruldu. Grubun kurulmasının ardında, Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin yazarı İngiliz yazar J. R. R Tolkien ve tarihi Avrupa dövüş sanatlarına olan ilgi var.

Grubun Cakarta'daki ve Javan'ın Bandung kentindeki şubelerine yakın zamanda yaklaşık 50 kişi katıldı.

Grubun kurucu üyelerinden Ahmad Rizal Soulisa, adlarını ‘Kılıççılar Kardeşliği’ anlamına geldiğini ve Tolkien'in romanlarında yarattığı kurgusal dillerden olan Sindarinden geldiğini söyledi.

Soulisa, Tarihi Avrupa dövüş sanatı meraklılarının hareketleri öğrenirken, eğitirken ve tatbik ederken geçmiş ustalar tarafından bırakılan kılavuzları dikkate aldığını söyledi.

Ancak bu ‘kılıç ustalarına’ ilham veren sadece savaşlar ve filmler değil. Aynı zamanda Avrupa kılıç savaşlarının tarihini incelemekten de keyif alıyorlar.

Sekar Widya Putri, 2017 yılında arkadaşı tarafından Gwaith-i-Megyr'e katılmaya davet edildiğinde büyük bir beklentisi yoktu. Ancak şimdi bu tür dövüş tekniklerini öğrenmekten oldukça keyif almaya başladı.

30 yaşındaki metin yazarı, yıllarca süren eğitimden sonra adını dünya çapındaki turnuvaları takip eden uluslararası Tarihi Avrupa Dövüş Sanatları sıralamasında görmek istediğini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya