Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

AB, Ukrayna'ya askeri eğitim programı hazırlayacak

AB, Ukrayna'ya askeri eğitim programı hazırlayacak

Salı, 30 Ağustos, 2022 - 09:15
Altı ay önce AB dışişleri bakanları, Ukrayna kuvvetlerine askeri eğitim verilmesi fikrini önerdi (Reuters)

Avrupa Birliği (AB) Savunma Bakanları, Ukraynalı askerlere askeri eğitim programı hazırlamaya odaklanan görüşmeler için bugün Çekya’nın başkenti Prag'da bir araya geliyor.

Gayriresmi nitelikte olan toplantıya başkanlık edecek olan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve Komisyon Başkan Yardımcısı Josep Borrell geçtiğimiz günlerde İspanya'da bir üniversite seminerinde Ukrayna ordusunun eğitilmesi fikrinin ‘mantıklı’ olduğu gerekçesiyle destek verdiğini dile getirmişti.

Altı ay önce, AB Dışişleri Bakanları, Rus işgalinin ilk aşamalarında askeri yardım hakkında daha geniş tartışmalar sırasında Ukrayna kuvvetlerine askeri eğitim sağlama fikrini ortaya attı.

DPA’ya konuşan diplomatik misyonlar, AB Dışişleri Bakanları’nın Ukrayna savaşı nedeniyle 2007'de imzalanan Rusya vizelerini kolaylaştıracak bir anlaşmanın durdurulmasını siyasi olarak desteklemeye hazırlandığını söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya