Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kazımi, Sadr’ın şiddeti durdurma çağırısını takdir etti

Kazımi, Sadr’ın şiddeti durdurma çağırısını takdir etti

Salı, 30 Ağustos, 2022 - 16:30
Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi. (Twitter)

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr’ın şiddeti durdurma çağrısını takdir ederek bunun Iraklıların kanının korunmasına yönelik vatanseverliği ve endişeyi gösterdiğini söyledi.

Sadr kısa bir süre önce destekçilerine ve İran'a bağlı diğer Şii gruplara, 23 kişinin ölümüne neden olan, güvenlik güçleriyle iki gün süren çatışmalardan sonra, 60 dakika içinde sokaktan tamamen çekilmeleri çağrısında bulundu. Sadr açıklamasında, “Bir saat içinde oturma eyleminden çekilmezlerse hareketi reddedeceğim” ifadelerine yer verdi.

Irak Başbakanı da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Sadr’ın konuşmasının, şiddetin artmasını önlemek, krizi çözmek ve verimli bir ulusal diyalog başlatmak için tüm ahlaki ve ulusal sorumluluğu içerdiğini söyledi.

Sadr erken saatlerde, ülkenin siyasi sahnesinde aylarca süren tıkanıklık, cumhurbaşkanı seçiminde ve yeni bir hükümetin kurulmasında yaşanan tökezlemenin ardından siyasetten çekildiğini ve mevcut ofislerinin kapatıldığını duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya