Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Dünya çapında Kovid-19: Toplam enfeksiyon sayısı 600 milyonu aştı

Dünya çapında Kovid-19: Toplam enfeksiyon sayısı 600 milyonu aştı

Perşembe, 1 Eylül, 2022 - 08:30
Taipei’de bir sokak (AP)

ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nin yayınladığı son veriler, Asya ve Avrupa kıtalarının bazı bölgelerinde Kovid-19 kaynaklı vaka sayısının halen yüksek olduğunu gösterdi. Dünya çapında kaydedilen toplan enfeksiyon sayısı 602 milyona ulaşırken, toplam can kaybı sayısı 6 milyon 490 bin 895’e yükseldi.

Şarku’l Avsat’ın Tayvan Merkez Salgın Komuta Merkezi’nden (CECC) aktardığına göre, ülkede 24 saat içerisinde virüse bağlı 34 bin 623 enfeksiyon ve 21 can kaybı kaydedilirken, Yunanistan’da ise 50 binden fazla enfeksiyon ve 217 can kaybı kaydedildi. Diğer yandan İtalya enfeksiyon sayısında Fransa’nın önünde yer aldı. Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre, İtalya’da 31 bin 87 enfeksiyon, 98 can kaybı, Fransa’da 27 bin 686 enfeksiyon ve 72 can kaybı bildirildi.

Bunun yanı sıra, perşembe günü yayınlanan bir Birleşmiş Milletler (BM) raporunda, Kuzey Kore’nin koronavirüsle mücadele için getirdiği kısıtlamaların “Ülkede insan hakları ihlallerini artırdığı” belirtildi. Bu bağlamda, bilgiye erişim, sınır güvenliğinin sıkılaştırılması, dijital gözetimin yoğunlaştırılmasının yanı sıra ek kısıtlamalar getirildiği vurgulandı.

BM’ye bağlı İnsan Hakları Ofisi tarafından Güney Kore’nin başkenti Seul’de yayınlanan ve Ekim ayında Genel Kurul’a sunulacak olan rapor, insan hakları gruplarının “Dünyadaki birçok baskıcı hükümet, kontrollerini sıkılaştırmak ve rakiplerini bastırmak için koronavirüs krizini kullandı” açıklamasında bulunduğu bir zamanda geldi.

Diğer ülkelere sığınanlarla yapılan görüşmelere ve diğer BM kurumlarından alınan bilgilere dayanan raporda, Kuzey Kore’nin 2020’nin başlarında sınırlarını kapatmasının yurt dışından bilgi erişimi üzerindeki kısıtlamaları artırdığı belirtildi. Yetkililer, sınır boyunca ordu, çitler, kameralar ve gözlem ekipmanlarının varlığını artırdı. Raporda “Bu önlemler, özellikle elektronik hafıza kartları ve çip kaçakçılığı yoluyla sağlanan bilgi kaynaklarının Kuzey Kore’ye girişini zorlaştırdı” ifadelerine yer verildi.

Pyongyang, insan hakları ihlalleri işlediğine yönelik suçlamaları birçok kez reddetti. Birleşmiş Milletler’in Kuzey Kore’ye yönelik incelemelerini eleştirerek, bunları “iç işlerine müdahale etmek için ABD tarafından desteklenen bir plan” şeklinde nitelendirdi. Kuzey Kore Mayıs ayında ilk Kovid-19 vakasını tespit ettiğini duyurmasının ardından, “Kovid-19'a karşı zafer” ilan etmiş ve Ağustos ayında sınır bölgeleri dışında maske takma zorunluluğu da dahil olmak üzere bazı kısıtlamaları hafifletmişti. 

Kore yarımadasının diğer tarafı olan Güney Kore’de ise, bir yetkili, ülkesinin gelen yolcular için seyahat öncesi Kovid-19 testinden geçme şartının önümüzdeki hafta başından itibaren iptal edeceğini, zira hükümetin, virüsün son salgınının zirve noktasını geçtiğine ve Omikron’un yayılmasının azalabileceğine inandığını belirtti. Güney Kore resmi haber ajansı Yonhap, yeni prosedürlerin Cumartesi günü yürürlüğe gireceğini bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya