Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail Yüksek Mahkemesi, Filistinli bir bebeği ve ailesini yakan yerleşimciye verilen müebbet hapis cezasını onayladı

İsrail Yüksek Mahkemesi, Filistinli bir bebeği ve ailesini yakan yerleşimciye verilen müebbet hapis cezasını onayladı

Perşembe, 1 Eylül, 2022 - 16:15
İsrail polisi Doğu Kudüs'teki çatışmalarda bir Filistinliye şiddet uygularken (Arşiv-AFP)

İsrail Yüksek Mahkemesi, 7 yıl önce işgal altındaki Batı Şeria'da Filistinli bir bebeği ve anne babasını evlerini yakarak öldürmekten suçlu bulunan ve üç kez ömür boyu hapis cezasına çarptırılan bir Yahudi yerleşimcinin temyiz başvurusunu reddetti.

AFP’nin haberine göre, 31 Temmuz 2015’te 18 aylık Ali Said Devabişe isimli bebek işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyinde bulunan Duma köyündeki aile evinde uyuduğu sırada diri diri yakıldı.

Anne ve babası olayın gerçekleştiği dönemde aldıkları ağır yanıklar sebebiyle haftalar sonra hayatını kaybederken, beş yaşındaki kardeşi Ahmed ise hayatta kaldı.

Duma köyü, 1967'de İsrail tarafından işgal edilen Filistin topraklarında, kuzey Batı Şeria'daki Nablus kenti yakınlarında bulunuyor.

Eylül 2020'de İsrail Bölge Mahkemesi, Amiram Ben-Uliel'i, Filistin topraklarında, İsrail'de ve yurtdışında büyük tepkiye yol açan bu üçlü cinayetten dolayı üç kez müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, o sırada 25 yaşında olan Batı Şeria'nın kuzeyindeki Shilo yerleşiminden Amiram BenUliel'i "kasıtlı cinayete teşebbüs ve ırkçı bir suç işlemek için komplo kurmaktan" suçlu buldu.

Ben Uliel kararı temyize götürdü ancak İsrail'in kararlarına itiraz edilemeyen en yüksek yargı organı olan Yüksek Mahkeme'den üç yargıç Perşembe günü oybirliğiyle üç kez müebbet hapis cezasını onayladı.


Editörün Seçimi

Multimedya