Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE ve İran dışişleri bakanları ikili ilişkileri görüştü

BAE ve İran dışişleri bakanları ikili ilişkileri görüştü

Cuma, 2 Eylül, 2022 - 07:45
BAE ve İran, iki komşu ülkenin ve bölgenin ortak çıkarlarını sağlayacak şekilde işbirliğini ilerletmek ve güçlendirmek istiyor (WAM)

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed Âl Nahyan ve İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, iki komşu ülkenin, bölgenin ortak çıkarlarına ulaşmak için ikili ilişkileri ilerletmenin ve güçlendirmenin yollarını tartıştı. Taraflar, uluslararası ve bölgesel birçok ortak endişe konusu hakkında görüş alışverişinde bulundu.

İranlı mevkidaşı ile dün yaptığı telefon görüşmesi sırasında Abdullah bin Zayed Âl Nahyan, BAE'nin komşu ülkelerle iş birliğini geliştirme konusundaki istekliliğini vurguladı. Al Nahyan’a göre “böylece, bölgedeki güvenlik ve istikrar pekişecek ve iki ülke halklarının kalkınma ve refah özlemleri gerçekleşecek.”

Geçen ayın sonunda BAE, Abu Dabi yönetiminin Tahran ile ilişkilerini güçlendirme adımları çerçevesinde çağırdığı Tahran Büyükelçisi’nin tekrar İran’da göreve başlaması sonrası İran ile diplomatik temsil düzeyini yeniden büyükelçi seviyesine yükselttiğini duyurdu.

BAE Dışişleri Bakanlığı'na göre, Büyükelçi ez-Zaabidi’nin İran'da bulunan BAE Büyükelçiliği'ne, buradaki diplomatik görevlerini yerine getirmek üzere dönüşü, iki komşu ülkenin ve bölgenin ortak çıkarlarını için Tahran'daki yetkililerle koordinasyon ve iş birliği içinde ikili ilişkileri ilerletmeye katkıda bulunmakta.


Editörün Seçimi

Multimedya