Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan'ın Mavi Nil eyaletinde kabileler arası çatışmalar yeniden alevlendi

Sudan'ın Mavi Nil eyaletinde kabileler arası çatışmalar yeniden alevlendi

Cuma, 2 Eylül, 2022 - 16:00
Sudan'daki Mavi Nil Eyaletinde kabile şiddeti yeniden alevlendi (Twitter)

Mavi Nil Eyaleti Güvenlik Komitesi, geniş çaplı çatışmaların patlak vermesinden haftalar sonra eyalette kabileler arası çatışmalar sonucu 7 kişinin öldüğünü ve 23 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Reuters haber ajansına göre, geçtiğimiz Temmuz ayı ortasında Hausa ve Birta kabileleri arasında çıkan arazi kavgasında 105 kişi hayatını kaybederken, binlerce kişi kaçmak zorunda kaldı.

Komite, yeni şiddet dalgasının patlak verme nedeninin araştırıldığını aktardı.

Dün gece yapılan açıklamada, iki büyük şehirde sokağa çıkma yasağı uygulanırken zorunlu olmayan toplantıların yasaklandığı duyuruldu.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Hausa ve Birta arasındaki çatışmalar, Birta kabilesinin Hausa kabilesinin topraklarının bir kısmını ele geçirmeye çalıştığı yönündeki suçlamalarının ardından patlak verdi.

Bazı silahlı gruplar tarafından 2020'de Cuba'da imzalanan barış anlaşmasına rağmen, doğu kıyı bölgelerinde ve Batı Darfur'da da ara sıra şiddet olayları patlak veriyor.

Muhalifler Sudan'ın askeri yöneticilerini sivilleri korumamakla ve kabileler arası çatışmayı körüklemekle suçluyor.

Ekim 2021'de iktidarı ele geçiren askeri liderler, barış anlaşmasını güçlendirmek ve güvenliği artırmak için çalıştıklarını söylüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya