Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak Meclisi çalışanları yeniden işbaşı yapıyor

Irak Meclisi çalışanları yeniden işbaşı yapıyor

Irak Meclisi çalışanları haftalarca süren aradan sonra yeniden işbaşı yapıyor
Pazartesi, 5 Eylül, 2022 - 09:15
23 Ağustos’ta parlamento binası önündeki Sadr Hareketi’nin destekçilerinden bazıları (AFP)

Irak parlamentosu çalışanları, Şii din adamı ve siyasetçi Mukteda es-Sadr’ın destekçilerinin Temmuz ayı sonlarına doğru parlamentoyu basması nedeniyle çalışmalarının askıya alınmasının ardından hafta başı itibariyle yeniden işbaşı yaptı.

Irak Meclisi Başkanı Muhammed el-Halbusi’nin, 11 aydır tanık olunan ve geçen hafta Bağdat’ın merkezinde çatışmalara yol açan siyasi krize son vermek üzere yeni bir ulusal diyalog toplantısı düzenlenmesini görüşme çağrısının ardından parlamentonun çalışmaları yeniden başladı.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre Meclis’ten bir yetkili ajansa, “Cumartesi günü parlamentonun tüm birimlerine pazar gününden itibaren tüm çalışanlar için çalışmaların tamamen eski haline döneceğini bilgilendirildi” dedi. Yetkili “Protestocuların parlamento binasını basması ve oturma eylemi düzenledikleri günlerde parlamentodaki çalışmalar askıya alınmıştı” dedi. Aynı zamanda tüm çalışanların Arap dünyasında hafta başı olan pazar günü işe döneceklerini belirtti.

27 Temmuz’da Sadr Hareketi’nin destekçileri, Sadr Hareketi’nin muhalifi Şii Koordinasyon Çerçevesi’nin Muhammed es-Sudani’nin başbakan adayı olmasını protesto etmek için Bağdat’ın merkezinde parlamento binası, devlet kurumları ve yabancı elçilikleri içeren Yeşil Bölge’yi bastı ve daha sonra Parlamento binasının kontrolünü ele geçirdiler. Ardından, parlamentonun feshedilmesini ve erken seçime gidilmesini talep ederek, parlamento içinde ve çevresinde haftalarca oturma eylemi düzenlediler.

Hükümet güçleri ve İran yanlısı grupları içeren Koordinasyon Çerçevesi’nin destekçilerine karşı 24 saat süren ve Sadr Hareketi’nin 30’dan fazla destekçisinin hayatını kaybetmesine neden olan silahlı çatışmaların ardından Mukteda es-Sadr’ın emriyle geçen hafta salı günü geri çekildi. Söz konusu çatışmalar, 2021 Ekim’deki seçimlerden bu yana Irak’ın yaşamakta olduğu siyasi krize neden olan anlaşmazlıkların zirvesi oldu. Halbusi, pazar günü Twitter’da yaptığı açıklamada, 17 Ağustos’ta düzenlenen ve Sadr’ın temsilcilerinin boykotu ile karşılaşan önceki oturumun ardından ikinci bir ulusal diyalog oturumunun yapılmasını önerdi. Diyalog oturumları, 2021 Ekim ayındaki seçimlerden bu yana Irak’taki siyasi çıkmaza son verme girişiminin bir parçası olarak düzenlendi. Söz konusu siyasi çıkmaz, ülkenin bir hükümet, başbakan ve cumhurbaşkanından mahrum kalmasına neden oldu.


Editörün Seçimi

Multimedya