Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır, Sudan’a insani ve tıbbi yardım gönderdi

Mısır, Sudan’a insani ve tıbbi yardım gönderdi

Pazartesi, 5 Eylül, 2022 - 13:45
Mısır’ın Hartum Büyükelçisi Husam İsa ve Sudan Elektrik ve Enerji Bakanı Muhammed Abdullah (Mısır Dışişleri Bakanlığı)

Mısır, Sudan’ın son zamanlarda birçok bölgeyi kasıp kavuran sel kriziyle mücadelesine destek olmak için kara yoluyla toplam 90 kamyon gıda, ilaç, insani ve tıbbi yardım gönderdi.

Mısır resmi haber ajansı MENA’nın haberine göre, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi kardeş Sudan halkına mümkün olan tüm desteğin sağlanması yönünde talimat verdi.

Haberde, kardeş Sudanlıların üzerindeki yüklerin hafifletilmesine katkıda bulunma amacı taşıyan yardımların, Mısır-Sudan ilişkilerindeki derinliğinin bir teyidi olduğu ifade edildi.

Öte yandan, Mısır’ın Hartum Büyükelçisi Husam İsa bugün Sudan Elektrik ve Enerji Bakanı Muhammed Abdullah ile görüştü.

Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Toplantıda, iki ülke arasındaki elektrik ara bağlantı süreci, oranların artırılması ve bu amaca ulaşmak için gerekli teknik ve lojistik düzenlemelerin yapılmasına yönelik geliştirmeler ele alındı” denildi.

Toplantıda yenilenebilir enerji, özellikle güneş enerjisi alanlarında işbirliği önerileri ve Sudan’ın Mısır’ın bu alandaki deneyimlerinden yararlanma arzusu ifade edildi.

Taraflar ayrıca, iki ülke arasındaki teknik işbirliği önerilerini, özellikle Sudanlı kadrolara enerji ve petrol alanlarında eğitim kursları verilmesini görüştü.


Editörün Seçimi

Multimedya