Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen Enformasyon Bakanı: Husi milislerinin uzlaşmazlığı, barışçıl çözüm çabalarını engellediklerini gösteriyor

Yemen Enformasyon Bakanı: Husi milislerinin uzlaşmazlığı, barışçıl çözüm çabalarını engellediklerini gösteriyor

Salı, 6 Eylül, 2022 - 09:15
Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el- İryani (Şarku’l Avsat)

Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el- İryani, Husi milislerinin Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde Yemen’de ilan edilen ateşkesin yükümlülüklerini yerine getirmemesinin, ülke genelinde yaşanan krize barışçıl bir çözüm bulma çabalarını engellemeye çalıştıklarının bir kanıtı olduğunu açıkladı.

İryani, uluslararası toplumu sorumluluklarını yerine getirmek için harekete geçmeye çağırdı. Yemenli Bakan İryani, Twitter üzerinde şu açıklamada bulundu:

“BM ateşkes anlaşmasının yürürlüğe girmesinden bu yana 5 ay geçti. İran destekli Husi milisleri uzlaşmazlığı sürdürmeye devam ediyor. Taiz’de milyonlarca sivile uygulanan ablukanın kaldırılmasını öngören anlaşmayı reddediyorlar, bu konu hakkında masadaki seçenekleri, BM Özel Temsilcisi’nin bile hiçbir teklifini kabul etmiyorlar.”

Enformasyon Bakanı, Husi milislerinin ateşkes şartlarını yerine getirmediğini, sınır kapılarını açmadığını ve Yemenlilerin kentler arasında hareket etmesine izin vermediğini belirtti. Yapılan açıklamada Yemen’deki krizin son bulması, krize barışçıl bir çözüm bulunması ve Yemen halkının yaşadığı zorluklar hakkında diğer ülkelerin sorumlulukları olduğunu belirtildi.

Yemenli bakan, uluslararası topluma, BM ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) yaptığı çağrıda ‘Husi milislerinin ateşkesi sabote etme çabalarını açıkça kınaması’ çağrısında bulundu. İryani, yaptığı çağrıda ateşkes kurallarına göre Husi milislerinin yükümlülüklerini yerine getirmesi için tarafların caydırıcı ve kararlı bir şekilde hareket etmesi gerektiğini belirtti. Bakan son olarak, Taiz’deki milyonlarca sivilin 7 yıldır devam eden acılarının sona erdirilmesi için ablukanın kaldırılması gerektiğini kaydetti.


Editörün Seçimi

Multimedya