Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rabat'taki İsrail İrtibat Bürosu'nda taciz ve ihlal iddialarına dair soruşturma

Rabat'taki İsrail İrtibat Bürosu'nda taciz ve ihlal iddialarına dair soruşturma

Salı, 6 Eylül, 2022 - 13:30
Rabat'taki İsrail İrtibat Bürosu açılışı (Reuters)

Rabat'taki İsrail İrtibat Bürosu'nda ‘örgütsel kaos’ yaşandığı iddiaları ardından, İsrail büyükelçiliklerine ilişkin soruşturmalardan sorumlu Dışişleri Bakanlığı Genel Müfettişi Hagay Behar, iç soruşturma başlattı.

İsrail merkezli Ynet web sitesi, geçtiğimiz hafta sonunda Behar'ın büyükelçilik çalışanlarıyla görüşmeye gitmesi üzerine üç çalışanın işten atıldığını, bir diğerinin ise istifa ettiğini aktardı. Nitekim büro dahilinde karmaşık iş ilişkilerinin, maddi ve idari usulsüzlüklerin ve cinsel taciz girişimlerinin kaydedildiği iddia edilmişti.

Dışişleri Bakanlığı Genel Müfettişi Behar, Rabat'taki İsrail İrtibat Bürosu Başkanı David Govrin ile yaşanan gerginliğin ardından soruşturma başlattı.

İhraç edilen üç çalışanın büro için yerel halktan istihdam edilen Faslı Yahudiler olduğu, Fas ve Fransız uyruklu İsrailli bir diplomat olduğu bilinen diğer dördüncü kişinin ise istifası ardından Paris'e döndüğü belirtildi.

İsrail merkezli “B” kanalının haberinde, “Soruşturmanın odak noktası, daha önce İsrail'in Kahire Büyükelçisi olarak görev yapan Govrin'in tavırları. İlgili şüpheler dolayısıyla, Bakanlık Genel Müfettişi Behar dahil olmak üzere bir dizi üst düzey yetkilinin yer aldığı bir heyet, geçen hafta aceleyle ofise geldi” ifadeleri yer aldı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, ofiste çalışan kadınların cinsel tacize uğradığı, aynı zamanda ahlak dışı başka suçların kaydedildiği yönündeki iddialar üzerine duruyor.

Bakanlık aynı zamanda İsrail Bağımsızlık Günü kutlamaları sırasında Fas Krallığı tarafından verilen değerli bir hediyeyi arıyor. Söz konusu hediyenin kaybolduğu veya çalındığı şüpheleri üzerine duruluyor. Bakanlığa yönlendirilen şikayetlere göre hediyenin ‘talep üzerine’ kayda alınmadığı söyleniyor.

Diğer yandan ise Samy Cohen adlı bir iş adamının Yair Lapid, Ayelet Shaked ve Gideon Saar gibi üst düzey İsrailli yetkililer için düzenlenen resmi etkinliklere ev sahipliğinde bulunması konusu araştırılıyor. Cohen’in İsrail hükümetinde herhangi bir resmi pozisyonda bulunmamasına rağmen üst düzey İsrailli yetkililerin Faslı resmi temsilcilerle gerçekleştirdiği toplantılara dahil olduğu iddiaları ele alınıyor. İlgili kaynaklar, Cohen'in bu toplantılara yalnızca Govrin'in arkadaşı olduğu için katıldığını öne sürüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya