Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tayvan, Çin’e ait bir İHA’nın hava savunma sahasına girdiğini duyurdu

Tayvan, Çin’e ait bir İHA’nın hava savunma sahasına girdiğini duyurdu

Salı, 6 Eylül, 2022 - 15:30
Çin’e ait bir İHA. (Arşiv)

Tayvan, Çin’e ait bir insansız hava aracının (İHA) Hava Savunma Tanımlama Sahası (ADIZ) ilan ettiği bölgeye girdiği bildirdi.

Açıklamaya göre Tayvan Savunma Bakanlığı tarafından BZK-007 olarak tanımlanan İHA, Çin’e ait sekiz savaş uçağıyla birlikte ADIZ bölgesinin güneybatı köşesinden geçti.

Tayvan’ın ADIZ bölgesi hava sahasından çok daha büyük ve Çin’in ADIZ bölgesinin bir kısmı ile örtüşür halde. Hatta Çin anakarasının bir kısmını da içeriyor.

Çin, son iki yılda Tayvan’ın güneybatısındaki ADIZ bölgesine yönelik saldırılarını önemli ölçüde artırdı. Ancak askeri İHA’ların kullanımı nadir olarak görülüyor.

BZK-007, Çin merkezli Guizhou Aircraft Industry Corporation tarafından üretilen, uzun mesafeler uçabilen ve gelişmiş keşif ekipmanlarına sahip büyük bir askeri İHA.

Tayvan, kendi kendini yöneten demokratik adanın topraklarını kendinin parçası olarak gören ve bir gün ‘gerekirse zorla’ alınacağını vurgulayan Çin tarafından sürekli işgal tehdidi altında yaşıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya