Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya, Ukrayna’yı Zaporijya Nükleer Santrali’nin yakınına 20 top mermisi atmakla suçladı

Rusya, Ukrayna’yı Zaporijya Nükleer Santrali’nin yakınına 20 top mermisi atmakla suçladı

Salı, 6 Eylül, 2022 - 15:45
Bir Rus askeri, Ukrayna’nın güneydoğusunda Rus kontrolü altındaki bölgede bulunan Zaporijya Nükleer Santrali’nin alanını koruyor (AP)

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın son 24 saat içinde Enerhodar kasabası ve Zaporijya Nükleer Santrali’nin yakınına 20 top mermisi attığını bildirdi.

Bakanlık tarafından bugün yapılan açıklamada, nükleer santralin yakınına üç top mermisinin düştüğü ve birinin 2 No’lu güç ünitesinin yakınında patladığı ifade edildi.

Açıklamada, Avrupa’nın en büyük nükleer tesisi olan santraldeki radyasyon seviyelerinin normal olduğu bilgisi de verildi.

Öte yandan, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), Zaporijya Nükleer Santrali’ni inceleme ziyaretinin ardından tesisteki duruma ilişkin raporunu bugün sundu.

UAEA tarafından dün akşam Twitter üzerinden yapılan açıklamada, ajans başkanı Rafael Grossi’nin Zaporijya Nükleer Santrali’ne yapılan ziyaretin sonuçları da dahil olmak üzere Ukrayna’daki durum hakkında bir rapor sunacağı ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) de bilgilendireceği belirtildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy dün akşam yaptığı açıklamada, Zaporijya Nükleer Santrali’nin Rus provokasyonları nedeniyle radyolojik bir felaketin eşiğinde olduğuna dikkat çekerek, “Umarım rapor objektif olur” dedi.

Avrupa’daki en büyük nükleer santral olan Zaporijya şu ana dek birkaç kez hedef alınarak, nükleer bir felaket korkusunu artırdı.

Rusya ve Ukrayna, haftalardır birbirlerini bu saldırıların arkasında olmakla suçluyor.


Editörün Seçimi

Multimedya