Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır ve Suudi Arabistan, iki ülke arasındaki yatırımları artırmak istiyor

Mısır ve Suudi Arabistan, iki ülke arasındaki yatırımları artırmak istiyor

Salı, 6 Eylül, 2022 - 16:15
Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanı, Suudi Arabistan'ın Kahire Büyükelçisi Usame bin Ahmed Nakli ile yaptığı görüşmede ( Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanlığı)

Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmed Samir Mahmud, Suudi Arabistan'ın Kahire Büyükelçisi Usame bin Ahmed Nakli'yi kabul etti. Ticaret ve Sanayi Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, görüşme sırasında taraflar ‘ortak ekonomik işbirliği dosyaları ve iki ülke arasındaki ikili ticareti ve yatırımları geliştirmenin yollarını’ ele aldı.

Mısırlı bakan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2020'de yüzde 41 artarak 3 milyar 236 milyon dolar iken, geçtiğimiz yıl bu miktarın 4 milyar 570 milyon dolara ulaştığını söyledi. Mısır’ın ülkedeki çeşitli hizmet ve üretim sektörlerine yatırım yapmak isteyen daha fazla Suudi yatırım şirketini kabul etmek ve iki ülkede özel sektör arasında endüstriyel ortaklıklar kurmasını istediklerini söyleyen Mahmud, ülkesinin üretim kapasitesi ve dış pazarlardaki popülerliğine dikkati çekti.

Suudi Arabistan'ın Kahire Büyükelçisi ise, ülkesinin Mısır ile endüstriyel ve ticari işbirliği seviyesini ilerletme ve iki ülke arasındaki stratejik ikili ilişkileri yansıtan daha geniş ufuklara ulaşma konusundaki isteğini vurguladı. Mahmud, Kahire’nin seçkin coğrafi konumu, vasıflı ve eğitimli işgücü ve sanayinin gelişmesi için gerekli doğal kaynaklar ve modern teknolojinin benimsenmesi de dahil olmak üzere çeşitli yabancı ve Arap yatırımlarını çeken bir merkez olma niteliği taşıdığını kaydetti.


Editörün Seçimi

Multimedya