Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır, Avrupa’daki enerji krizini kış turizmi ile fırsata çevirmek istiyor

Mısır, Avrupa’daki enerji krizini kış turizmi ile fırsata çevirmek istiyor

‘Ofisiniz, Deniz Kenarındaki Sıcak Cennette’ sloganı ile ülke turizminin geliştirilmesi hedefleniyor
Çarşamba, 7 Eylül, 2022 - 09:15
Dalgıçlık, turistlerin rağbet ettiği etkinliklerden bir tanesi

Ukrayna’da yaşanan krizin Avrupa Birliği (AB) ülkelerini etkilemesi ve bölgedeki enerji krizi ile gelecek kış mevsiminin zor geçmesi karşısında Mısır, kış turizmini geliştirmek istiyor.

Mısır, kış mevsiminde Avrupalı turistlerin tercih ettiği bir ülke. Avrupalı turistler, ülkeye gelen turistlerin yüzde 70 ile 75’ini oluşturuyor.

Mısır milli gelirin yüzde 13’ünden fazlasına katkıda bulunan turizm sektörü, ülke ekonomisi için önemli bir paya sahip. Turizm ve Havacılık Komitesi’nin verilerine göre turistler, ülkeye giren dövizin yüzde 19’undan fazlasını sağlıyor.

Mısır Avrupa Odaları Federasyonu, ‘Ofisiniz, Deniz Kenarındaki Sıcak Cennette’ sloganı ile turizm sektörünü desteklemek için yeni bir girişim başlattı. Kovid-19 pandemisinin ardından başlayan enerji krizi, bazı AB vatandaşlarının evlerinden çalışması nedeniyle ısınma sorunu yaşamasına neden oluyor.

Federasyon, uzaktan çalışan insanların Kızıldeniz ve Akdeniz’deki turistik tatil beldelerinden çalışmasını amaçlıyor. İnternet sayesinde bu insanlar, işyerlerinden kilometrelerce uzakta olsalar bile çalışmaya devam edebilecek ve sıcak hava ile ısınabilecek. Mısır’daki plajlar, güneş ışığı, sıcak hava Avrupa’ya kıyasla AB vatandaşlarının yaşam maliyetinde kolaylık sağlayacak.

Açıklamada Avrupalı turistlerin yüksek alım gücünün göz önüne alındığında turistlerin sadece otel ve tatil köylerini tercih etmeyeceği, restoran, kafe, mağazalar gibi birçok sektöre yardımda bulunacağı kaydedildi. Kapanan otellerin ve tatil köylerinin, Avrupalı turistler sayesinde yeniden açılması ve istihdama katkıda bulunması bekleniyor.

Mısır Avrupa Odaları Federasyonu Genel Sekreteri Dr. Alaa Az, Şarku’l Avsat’a yaptığı özel açıklamada yeni girişimin AB’de enerji başta olmak üzere yüksek maliyetli sorunlar ile karşı karşıya olanların Mısır’da kendilerine uygun bir ortam bulabileceğini açıkladı. Az, evden çalışan kişilerin kış mevsiminde Mısır’a gitmesiyle barınma, ısınma ve yaşam masraflarının düşeceğini kaydetti. Girişim, “Deniz üzerinde sıcak bir cennette yaşamayı hayal ettiyseniz, uzaktan çalışmanın normalleşmesi ile bu isteğiniz gerçeğe dönüşebilir. Mısır, açık havadaki ofisiniz ile berrak mavi suları olan güzel plajları sizlere sunuyor” sloganı ile çalışmalara başladı.

Yeni girişim ile kış aylarında soğuk hava koşullarının hakim olduğu Almanya başta olmak üzere kuzey Avrupa ülkelerinden teknoloji sektörü gibi çalışanların uzaktan işlerini yerine getirmesini sağlayan pek çok sektörden 80 bin ile 100 bin arasında turistin Mısır’a gelmesi hedefleniyor. Girişimin, AB tarafından desteklendiği ve yıl boyunca yeni turizm programları hazırlamayı hedefleyen Med Pearls projesi çerçevesinde gerçekleştiği açıklandı. Girişim, Akdeniz ülkelerinde sadece yaz mevsiminde değil, kış mevsiminde de turistik faaliyetlerde bulunulabileceğini gösteriyor.

Alaa Az, girişimin Kızıldeniz, Kuzey Sahili, Luksor, Asvan tatil beldelerinin bulunduğu Mısır’daki tüm otelleri kapsadığını belirterek girişim sayesinde kapanan otellerin yeniden çalışmaya başlayacağını vurguladı. Girişim, turistlerin 3 ay boyunca Mısır’da konaklamasına izin veriyor.

Hurgada’da bulunan bir turizm beldesinin genel müdürü ve turizm uzmanı Vahid Tahami, Şarku’l Avsat’a şu açıklamada bulundu:

“Bu girişim, büyük ölçüde uzun süreli turizm kavramından yana. Mısır’da, kış aylarında ihtiyaç duyduğumuz turizm faaliyeti, genel ölçüde vatandaşlarımız sayesinde gerçekleşiyor. Kış mevsiminde Avrupa’da kötüleşen enerji krizi nedeniyle yakıt fiyatlarının 3 katına çıkması bekleniyor. Özellikle bu yıl, turizmi hareketlendirmek için, enerji krizi nedeniyle Mısır’a gelen turist sayısını arttırmak için iyi bir fırsat.”

Uzun süreli turizm, turistin seyahat ettiği ülkede daha uzun süre kalmasını sağladığını belirten bir tabir. Bu sayede turistler, turizmden yararlanan sektörlere daha çok katkıda bulunuyor. Mısır’da uzun süreli ikamet ile 100 milyonu aşan yaşlı ve emekli vatandaşı ülkeye çekmeyi de hedefliyor. Tahami, kış aylarında uzun süre denizde ve güneş altında doğal yerlerin tadını çıkarmak isteyen yaşlı insanların Mısır’ı tercih edebileceğini, ülkelerine döndüğünde çocukları ve torunları ile bir daha Mısır’a gelmek isteyebileceğini belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya