Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail, Halep Uluslararası Havalimanı'na hava saldırısı düzenledi: 3 ölü

İsrail, Halep Uluslararası Havalimanı'na hava saldırısı düzenledi: 3 ölü

Çarşamba, 7 Eylül, 2022 - 13:30
Suriye'nin kuzeyindeki Halep Havalimanı'nda meydana gelen hasarı gösteren uydu görüntüsü (AFP)

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre, İsrail'in Halep Uluslararası Havalimanı ve çevresini hedef alan hava saldırılarında 3 kişinin öldü. Saldırıdan sonra havalimanı hizmet dışı kaldı. İsrail’in bir hafta içerisinde ikinci kez Halep Uluslararası Havalimanı’nı hedef aldı.

Resmi haber ajansına göre, dün gece yaşanan saldırı sebebiyle havalimanın ana pistinin zarar görmesiyle çalışmalar askıya alınırken, uçuşlar Şam Uluslararası Havalimanı’na transfer edildi.

SOHR’a göre, İsrail'in Halep Uluslararası Havalimanı ve çevresini hedef alan hava saldırılarında 3 kişinin öldüğünü, 5 kişinin de yaralandı. Ayrıca, İran yanlısı gruplara ait bir depoda imha edildi.

Suriye merkezli özel havayolu şirketi Cham Wings Havayolları, mevcut koşullar sebebiyle Halep Havalimanı’ndaki uçuşların Şam Uluslararası Havalimanı’na aktarılacağını bildirdi.

1 Ağustos tarihin de İsrail Halep Uluslararası Havalimanı’nı hedef alarak maddi hasara yol açtı.

İsrail, geçtiğimiz yıllarda Suriye'de, Suriye ordusu, İran ve Hizbullah’a ait  tesisleri hedef alan yüzlerce hava saldırısı düzenledi.

Tahran, Suriye'deki silahlı kuvvetlerinin danışma görevlerinde bulunduğunu doğruladı.

AFP’nin haberine göre, 2013 yılından bu yana Tahran'ın desteklediği Hizbullah rejim güçlerini desteklemek için Suriye'de açıkça savaşıyor.

İsrail, Suriye'deki saldırıları nadiren doğruluyor. Ancak İran'ın Suriye'deki askeri varlığını sağlamlaştırma girişimleri olarak nitelendirdiği şeyle yüzleşmeye devam edeceğini yineliyor.

Suriye, 2011'den bu yana yaklaşık yarım milyon insanın ölümüne, altyapının büyük zarar görmesine ve milyonlarca insanın ülke içinde ve dışında yerinden edilmesine neden olan kanlı bir çatışmaya tanık oluyor.


Editörün Seçimi

Multimedya