Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Putin: İngiltere’deki başbakanlık seçimi demokratik olmaktan uzak

Putin: İngiltere’deki başbakanlık seçimi demokratik olmaktan uzak

Çarşamba, 7 Eylül, 2022 - 15:30
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin (AP)

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İngiltere’de Liz Truss’un iktidardaki Muhafazakar Parti lideri seçilerek başbakan olmasına yorumda bulunarak, ülkede lider seçme şeklini ‘demokratik olmaktan uzak’ olarak nitelendirdi.

RT’nin haberine göre, Putin bugün Doğu Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada, İngiltere’de başbakanın tüm ülke tarafından değil, Muhafazakar parti üyeleri tarafından seçildiğine değindi.

Rus lider, “İngiltere’de lider seçme prosedürleri demokratik olmaktan uzaktır. İngiltere halkı, bu örnekte olduğu gibi hükümet değişikliğinde yer almıyor. Oradaki yönetici seçkinlerin kendi düzenlemeleri var” dedi.


Putin, İngiltere ile ilişkilere ilişkin beklentiler sorulduğunda ise, “Rusya Federasyonu ile nasıl ilişki kuracakları onların işi. Bizim işimiz kendi çıkarlarımızı savunmak ve bunu tutarlı bir şekilde yapacağız, bundan kimsenin şüphesi olmasın” ifadelerini kullandı.

Liz Truss Pazartesi günü Muhafazakar Parti liderliğini kazandı ve Salı günü resmen başbakan oldu.


Editörün Seçimi

Multimedya