Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere, Arnavutluk’a yönelik siber saldırı nedeniyle İran’ı kınadı

İngiltere, Arnavutluk’a yönelik siber saldırı nedeniyle İran’ı kınadı

Perşembe, 8 Eylül, 2022 - 09:45
İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly (AFP)

İngiltere, Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’nin Temmuz ayında Arnavutluk hükümetine yönelik yapılan siber saldırılardan İran’a bağlı grupların sorumlu olduğunu tespit ettiğini açıkladı.

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, konu hakkında şu açıklamada bulundu:

“İran’ın pervasız hareketleri, Arnavut halkına apaçık bir şekilde saygısızlıktır. Tahran, Arnavutluk halkının temel kamu hizmetlerine erişimini ciddi bir şekilde engelledi. İngiltere, değerli NATO ortağını destekliyor. İran’ın kabul edilemez davranışını ifşa ederken Arnavutluk ve diğer müttefiklerimiz ile bu olayı kınıyoruz.”

Arnavutluk, Tiran’daki İranlı tüm yetkililerin Temmuz ayında Arnavutluk’un kamu kurumlarını hedef alan saldırının arkasında olduğunu açıkladı.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, ülkesinin İran ile diplomatik ilişkileri kesmeye karar verdiğini açıklamıştı. Yapılan açıklamada siber saldırının soruşturulduğu belirtilirken İranlı diplomatların ve büyükelçilik personelinin 24 saat içerisinde ülkeden ayrılması istendi.


Editörün Seçimi

Multimedya