Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrailli yetkili: Halep Havalimanı’nın bombalanması ‘Esed’e bir mesaj’

İsrailli yetkili: Halep Havalimanı’nın bombalanması ‘Esed’e bir mesaj’

Perşembe, 8 Eylül, 2022 - 10:45
İsrail’in 31 Ağustos’ta düzenlediği hava saldırısının ardından Halep Havalimanı’nda meydana gelen yıkımın uydu görüntüsü (AFP)

İsrail Knesset’inde Dışişleri ve Güvenlik Komitesi Başkanı Ram Ben Barak, önceki akşam Suriye’nin Halep Havalimanı’nda meydana gelen ve İsrail’e atfedilen saldırının, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed rejimine ‘terörizme’ hizmet etmeyi seçmesi halinde, kendi çıkarlarının, ülkesinin çıkarlarının ve Suriye’deki uluslararası ulaşım kabiliyetinin zarar göreceğini gösteren bir mesaj olduğunu belirtti.

Ben Barak, İsrail’in resmi olarak benimsemediği saldırının, Beşar Esed rejimine uçaklarının ‘terörist hedeflere’ hizmet etmek için iniş yapmaya devam ederse, Suriye’deki uluslararası ulaşım kapasitesinin de etkileneceğini aklında tutması gerektiğine yönelik bir mesaj olarak değerlendirdi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre, Halep Havalimanı’na saldırı düzenlendi. Saldırı 3 kişinin ölümüne ve havalimanının hizmet dışı kalmasına neden oldu.

Ben Barak Ynet web sitesine yaptığı açıklamada “Bu ve bunun gibi belirli bir saldırıyı ele almayacağım ancak Halep havalimanını hedef alan saldırı, bazı uçakların iniş yapamamasına neden oldu. Ayrıca Esed’e hedefi terör olan uçakların inmesi halinde Suriye’nin uluslararası ulaşım imkanının hedef alınacağını hesaba katması gerektiği mesajını iletti” ifadelerini kullandı.

Ben Barak şu ifadeleri sözlerine ekledi:

“Genel olarak, İsrail Devleti’nin stratejisi, İran’ın bizi İran’a karşı veya bölgedeki diğer unsurlara karşı çalışmaktan caydırmak amacıyla etrafımıza hassas silahlarla donatılmış silahlı milisler yerleştirme girişimini engellemektir. Zira İran’ın planı bu ve yıllardır bunu uygulamaya çalışıyorlar. Daha önce bunu Kasım Süleymani yönetti ve biz de kendimiz için bunu engelleme hedefi koyduk.”

Ayrıca “Aynı zamanda, Suriyelilere ve Esed’e böyle bir planı uygulamayı tercih etmesinin kendi çıkarlarının da hedef alınmasına yol açacağını belirtiyoruz” ifadelerine de yer verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya