Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn: Mevcut hükümet görev sürem sona erdikten sonra yetkilerimi devralacak nitelikte değil

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn: Mevcut hükümet görev sürem sona erdikten sonra yetkilerimi devralacak nitelikte değil

Perşembe, 8 Eylül, 2022 - 12:00
Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn (DPA)

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, görev süresinin dolduğu 31 Ekim’de Baabda Sarayı’ndan ayrılacağını bildirerek, yeni bir cumhurbaşkanı seçilmemesi halinde mevcut hükümetin cumhurbaşkanlığı yetkilerini üstlenmeye uygun olmadığını söyledi.

2016 yılında cumhurbaşkanı seçilen Avn, 29 ay süren cumhurbaşkanlığı boşluğunu sona erdirdi. Krizlerle mücadele ettiği altı yılın ardından görev süresi 31 Ekim’de sona eriyor.

Avn, Al Joumhouria gazetesine verdiği röportajda, 31 Ekim gecesi Rabie’deki evine taşınacağını dile getirdi.

Baabda Sarayı’nı yeni bir cumhurbaşkanına, eğer bu mümkün değilse de tüm yetkileri olan gerçek bir hükümete devretmeyi umduğunu vurguladı.

Avn, yeni cumhurbaşkanı seçimi ve yeni hükümet kurulmasının başarısız olması ihtimaline değinerek şu ifadeleri kullandı;

“Mevcut hükümet, görev sürem sona erdikten sonra yetkilerimi devralacak nitelikte değil. Cumhurbaşkanının yerini alacak ulusal meşruiyete sahip olmadığını düşünüyorum. Bu nedenle, 31 Ekim’den önce bir cumhurbaşkanı seçilmez veya bir hükümet kurulmazsa bir sonraki adımımı ve kararımı çevreleyen soru işaretleri var.”

Henüz gerçek bir hükümetin kurulmama nedenlerine değinen Avn, “Engelleme kasıtlı. Bu nedenle Başbakan Necib Mikati ve onunla birlikte olanlar, cumhurbaşkanının yerini alacak geçici hükümet aracılığıyla ülkeyi ellerinde tutuyor. Böyle bir durum ortaya çıkarsa buna boyun eğmem ve yüzleşirim” dedi.

En kısa zamanda yeni hükümet kurmak için işbirliğine hazır olduğunu vurgulayan Avn, büyük zorluklar ve sorumluluklarla karşı karşıya kalabilecek ve bunları ele almak için gerekli kapasiteye sahip olmayacak herhangi bir hükümeti kabul etmeyeceğini de ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya