Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

SDG: El Hol Kampı’ndaki DEAŞ’lı ailelerin bin 800 çocuğu var

SDG: El Hol Kampı’ndaki DEAŞ’lı ailelerin bin 800 çocuğu var

Perşembe, 8 Eylül, 2022 - 10:30
Suriye’nin kuzeydoğusundaki Haseke’de bulunan el Hol Kampı’ndaki Kürt güvenlik güçleri. (Şarku’l Avsat)

Suriye’nin kuzeydoğusunda yer alan Haseke’deki el Hol Kampı’nda aşırı radikal yanlısı üçüncü bir neslin yetiştirildiği konusunda uyarıda bulunuldu. Açıklama, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Sözcüsü Ferhad Şami tarafından yapıldı. Şarku’l Avsat’a konuşan Şami şunları söyledi:

 “El Hol Kampı’nda DEAŞ var dediğimizde üçüncü nesilden bahsetmiş oluyoruz. Çünkü (DEAŞ) hücreleri, örgütün ideolojisini kamp sakinlerinin zihniyetlerine yerleştirmeye çalışan saatli bir bomba gibi.”

Şami, bu kuşağın Mart 2019'da, askeri olarak hakimiyetinin ortadan kaldırılmasından önce, örgütün daha önce kontrol edilen bölgelerinden aileleriyle birlikte ayrılan çocukları içerdiğini vurguladı.

İnsani yardım kuruluşlarının istatistiklerine göre her ay kampta 60 çocuğun doğduğunu belirten Şami,  2019 ila 2022 yılları arasında DEAŞ militanları ailelerinde bin 800 çocuğun dünyaya geldiğini bilgisini verdi

Yetkili ‘parmak sallayarak’ “DEAŞ’ı destekliyoruz” dediklerini söyledi. Bahsi geçen bu çocukların örgütün kendisinden daha fazla tehdit oluşturduğunu ifade eden Şami zira bu neslin nefretle büyüdüğünü, DEAŞ’a sadık anne, baba ve akrabalarından aldığı eğitimle intikam almak istediklerini kaydetti.


Editörün Seçimi

Multimedya