Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran’ın Tiran Büyükelçiliği’ndeki personeller binayı terk etti

İran’ın Tiran Büyükelçiliği’ndeki personeller binayı terk etti

Perşembe, 8 Eylül, 2022 - 14:45
Arnavut polisi bugün İran’ın Tiran Büyükelçiliği’ne girmeye hazırlanıyor (Reuters)

İran’ın Tiran Büyükelçiliği’ndeki son personel, geçtiğimiz Temmuz ayında dijital altyapılarına gerçekleştirilen siber saldırıyı gerekçe göstererek Arnavutluk’tan ayrılmaları için verilen 24 saat sürenin dolmasıyla binayı terk etti.

İçinde yaklaşık 10 yolcu bulunan iki araç, dün gece boyunca bina içinde çok fazla hareketin yaşanmasının ardından yerleşkeden ayrıldı.

Arnavut polisi, İranlılar ayrıldıktan hemen sonra boş büyükelçilikte arama yaptı.

Büyükelçilik içindeki hareket, Çarşamba’dan Perşembe gününe kadar aralıksız devam etti. Yerleşkeye boş bir varilin götürüldüğü ve ardından belgelerin yakıldığı görüldü.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, dün yaptığı açıklamada ülkesinin İran ile ilişkileri kestiğini ve İranlı diplomatların 24 saat içinde ülkeden ayrılmasının talep edildiğini duyurmuştu.

Rama açıklamasında şu ifadelere yer vermişti:

“15 Temmuz'da ülkemiz, hükümetin dijital altyapısının imhası, kamu hizmetlerinin felç edilmesi ve hükümet sistemlerinden veri ve elektronik iletişim bilgilerinin çalınmasını hedefleyen ağır bir siber saldırının hedefi oldu. Saldırı amacına ulaşamadı.”

Arnavutluk’un yakın müttefiki ABD de saldırıdan İran’ı sorumlu tuttu ve İran’ın yaptıklarından sorumlu tutulacağını bildirdi.

Tahran, Tiran’ın diplomatik ilişkileri kesme kararını şiddetle kınayarak, Arnavutluk’un bu adıma yönelik gerekçelerini ‘temelsiz iddialar’ olarak nitelendirdi.

Arnavutluk ve İran’ın ilişkileri, 2014’ten beri gergin. Bu dönemde Tiran, Tahran yönetimine muhalif olan Halkın Mücahitleri Örgütü’ne üye 3 bin kişinin Durres şehrinde kalmasına izin vermişti.

Siber saldırıdan günler sonra Tiran medyası, hacker’ların Arnavutluk’ta hükümete bilgisayarlarda depolanan muhalefet üyelerinin kişisel verilerini yayınladığını öne sürdü.


Editörün Seçimi

Multimedya