Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sisi’den Mısırlılara ‘şüphelerden’ kaçınma çağrısı

Sisi’den Mısırlılara ‘şüphelerden’ kaçınma çağrısı

Cumartesi, 10 Eylül, 2022 - 09:30
Sisi, Kahire'deki inşaat projelerini denetledi. (Mısır Cumhurbaşkanlığı)

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi vatandaşlara ‘devletin büyük çabalarını küçümsemek’ amacıyla ‘kasıtlı şüphecilik’ olarak nitelendirdiği duruma kapılmamaları çağrısında bulundu. Sisi, yakın zamanda mezarlık ve tarihi alanlarla ilgili yayılan spekülasyonlara dair yaptığı açıklamada, devletin dengeyi sağlamaya ve alanların özelliklerini iyileştirmeye çalıştığını söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, Sisi’nin dün Büyük Kahire’de bir dizi yol ve inşaat çalışmalarını denetlediği bilgisini vererek Kahire'nin güneyindeki yolların yapılması ve geliştirilmesi çerçevesinde mezarlıkların ve tarihi alanların ele alınması ve yeni eksenlere bağlanması konusunda son zamanlarda çıkan spekülasyonlara değindiğini bildirdi. Sözcü, Mısır Cumhurbaşkanı’nın hükümetin büyük çabalarını baltalamaya çalışan bazı partilerin kasıtlı olarak şüphecilik yaratmaya çalıştığına dikkat çektiğini ve hükümetin alanların özelliklerini iyileştirmeye çalışarak araçlardan kaynaklanan hava kirliliğin etkilerini azaltmak ve trafiği düzene sokmak arasında denge kurmaya çalıştığını vurguladı.

Sisi konuya dair açıklamasında başta köprüleri kaldırmadan veya projelerden taviz vermeden inşaat çalışmalarına devam etmek olmak üzere birçok yenilikçi çözüm yoluyla bu alanların tarihini korumak ve muhafaza etmek konusuna verdiği önemi yineledi.

Sisi bu açıklamaları, son zamanlarda Mısır'da bazı tarihi mezarların kaldırılması ve kalkınma projelerinin uygulanması için devredilmesine ilişkin gündeme getirilen tartışmalar doğrultusunda yaptı. Tartışmalardan sonuncusu, Arap edebiyatçılardan Taha Hüseyin'in mezarı ile ilgiliydi. Kahire Valiliği mezarın kaldırılacağı iddialarını yalanladı.


Editörün Seçimi

Multimedya