Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır Cumhurbaşkanlığı Af Komitesi, 33 mahkumun serbest bırakıldığını duyurdu

Mısır Cumhurbaşkanlığı Af Komitesi, 33 mahkumun serbest bırakıldığını duyurdu

Komite serbest bırakılanların ihtiyati olarak hapiste tutulanlardan oluştuğunu bildirdi.
Cumartesi, 10 Eylül, 2022 - 11:45
Cumhurbaşkanlığı affıyla serbest bırakılanlar ailelerine kavuştu. (Komite üyeleri)

Mısır Cumhurbaşkanlığı Af Komitesi üyeleri, mahkumların belirli bir kısmı için cumhurbaşkanlığı affı çıkarıldığını duyurdu. Cumhurbaşkanlığı Af Komitesi üyesi milletvekili Tarık el-Huli, yetkili makamlar tarafından çıkış işlemleri tamamlandıktan sonra saatler içinde serbest bırakılacaklar listesinde bulunan 33 kişinin ismini yayınladı.

Diğer yandan Cumhurbaşkanlığı Af Komitesi üyelerinden milletvekili Muhammed Abdulaziz ‘çıkış prosedürlerinin dün sona erdiğini’ bildirdi. Mısır Cumhurbaşkanlığı Af Komitesi serbest bırakılanların ihtiyati olarak hapiste tutulan kişiler olduğunu açıkladı.

Mısır makamları, Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi himayesinde düzenlenen ‘ulusal diyalog’ oturumlarıyla eş zamanlı olarak, cumhurbaşkanlığı affı gereğince ‘düşünce ve ifade suçları’ davalarında yargılanan onlarca tutukluyu serbest bırakmıştı.

Cumhurbaşkanlığı Af Komitesi cuma günü, Mısır Başsavcısı ve İçişleri Bakanlığı’na ‘tutukluların serbest bırakılmaları konusunda işbirlikleri için’ teşekkürlerini ve takdirlerini iletti. Komite cuma günü tutuklularla ilgili konuya verdiği destek için Cumhurbaşkanı Sisi’ye teşekkürlerini sundu.

Komite daha önce şiddet eylemlerine karışanlar hariç listede yer alanların serbest bırakılmaları için çalışmalarını sürdürdüğünü bildirmişti.

Sisi, ‘Yeni Cumhuriyet’ olarak nitelendirdiği yeniden yapılanma ve reform sürecine hazırlık amacıyla 26 Nisan’da ulusal diyalog çağrısı yaptı. Sisi çağrısında diyalog davetinde bulunurken Mısırlı yetkililer tarafından ‘terör örgütü’ olarak sınıflandırılan Müslüman Kardeşler Teşkilatı’na (İhvan) işaretle bu adımın ‘biri hariç tüm siyasi grupları kapsaması gerektiğini’ söyledi. Sisi diyalog çağrısı ile eş zamanlı olarak Cumhurbaşkanlığı Af Komitesi’ni yeniden oluşturdu ve aralarında politikacılar, gazeteciler ve aktivistlerin de bulunduğu onlarca tutukluyu serbest bıraktı.

Cumhurbaşkanlığı Af Komisyonu üyesi Tarık el-Avad perşembe günü şu açıklamayı yaptı:

“Af kararları devam edecek. Cumhurbaşkanlığı bu konuya büyük bir özen gösteriyor. Bu dosyayı sonuna kadar götürecek bir siyasi irade var.”

Huli daha önce yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

 “Şiddet eylemlerine karışmayan ve terör örgütü mensubu olmayanlara yönelik af kararları, ulusal diyalogun başarısı ve siyasi sürecin tüm tarafları arasında güven köprüleri kurulması için büyük bir itici gücü temsil ediyor. Bu kararlar, ülke içinde hoşgörü ilkelerini tesis ediyor. Vatanın herkesi barındırdığını, tüm tarafların kendilerine yer bulabileceklerini ve kendilerini ifade edebileceklerini, ulusal olarak tüm taraflar için ortak alanların olduğunu ortaya koyuyor.”


Editörün Seçimi

Multimedya