Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır hükümetinden nüfus artışını kontrol adımı

Mısır hükümetinden nüfus artışını kontrol adımı

Cumartesi, 10 Eylül, 2022 - 11:45
Mısır Sağlık Bakanı Abdulgaffar dün, nüfus artış planı hakkında basın toplantısı düzenledi. (Mısır Sağlık Bakanlığı)

Mısır hükümeti, nüfus artışını kontrol altına almanın önceliklerinden biri olduğunu yineledi. Mısır Sağlık ve Nüfus Bakanı Dr. Halid Abdulgaffar dün düzenlediği basın toplantısında Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi’nin ‘kalkınmayı yok ettiğini’ belirterek defalarca uyardığı bu zorlukla yüzleşmek için tüm illerde ‘aile planlaması kampanyalarının yoğunlaştırılmasına’ ilişkin bilgi verdi.

Mısır nüfusunun 103 milyonu geçtiği tahmin ediliyor. Merkezi İstatistik Kurumu istatistiklerine göre doğurganlık oranının 2,9’da sabit kalması halinde ülke nüfusunun 2032'de 124 milyona ulaşması bekleniyor.

Abdulgaffar, bakanlığın Kalyubiye, Dekahliye ve Garbiye valiliklerinde bakanlık müsteşarlarıyla yaptığı görüşmede, ‘siyasi liderliğin nüfus artışı konusuna dikkat ettiğini’ belirterek, aile planlaması kampanyalarının yoğunlaştırılması ve çeşitli illerde aile planlaması birimleri ve gezici kliniklerin yaygınlaştırılmasının gerekliliğin vurguladı. Bakan, aile planlaması dosyasındaki başarı oranlarını, kullanılan aile planlaması yöntemlerini, sağlık hizmetinden yararlanan kadın sayısını, normal ve sezaryen doğum oranlarını takip etmek için periyodik bir rapor hazırlanması çağrısında bulundu.

Abdulgaffar, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşılması doğrultusunda sezaryen doğuma nazaran anne ve bebeğin sağlığının korunmasında doğal doğumun yararları konusunda kadınlara farkındalık ve sağlık eğitimi verilmesi amacıyla köylerde kırsal öncü ekiplerin görevlendirilmesinin yaygınlaştırılması gerektiğini kaydetti.

Nüfus artış dosyası, 1965'te Aile Planlaması Yüksek Kurulu'nun kurulduğu 1960’lı yıllardan bu yana Mısır liderliğinin dikkatini çeken dosyalardan biri.

Sisi daha önce de nüfus artışı konusunda uyarıda bulundu. Mısır Cumhurbaşkanı geçtiğimiz yılın ekim ayında ‘büyümenin mevcut oranlarda devam etmesinin kalkınma çabalarını engellediğini’ söyledi. 2017 yılında da ‘terörizm ve aşırı nüfusun’ ülkenin karşı karşıya olduğu en büyük iki tehdit olduğunu vurguladı.

Mısır Sağlık ve Nüfus Bakanlığı Sözcüsü dün, bakanın aile planlaması dosyasında amacına ulaşan doktorlara yönelik mali teşviklerin arttırılması talimatı verdiğini dile getirerek, başta uzmanlık alanları (doğum ve jinekoloji, anestezi, yoğun bakım ve acil) olmak üzere tüm tıbbi uzmanlık alanlarındaki doktor eksikliğini gidermek için tüm birimler ve hastaneler arasında koordinasyon çağrısında bulunduğunu aktardı.


Editörün Seçimi

Multimedya