Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail, Mahmud Derviş ve Cemal Abdunnasır isimlerinin sokak ve caddelere verilmesine engel oluyor

İsrail, Mahmud Derviş ve Cemal Abdunnasır isimlerinin sokak ve caddelere verilmesine engel oluyor

Çarşamba, 14 Eylül, 2022 - 21:45
Dikenli tel üzerinde Filistin bayrağı (Reuters)

İsrail İçişleri Bakanlığı, Eilabun Yerel Konseyi’nin, kasabadaki sokaklara Filistinli şair Mahmud Derviş ve eski Mısır Cumhurbaşkanı Cemal Abdunnasır'ın yanı sıra el Avde isimlerinin verilmesi talebini reddetti.

Eilabun Yerel Konseyi, tarihinde ilk kez sokaklara isim verme kararı aldı. Çeşitli mezhepleri ve tarihindeki çeşitli olayları bünyesinde barındıran bir Arap şehrinin birçok caddesi için Arap tarihi, ulusal ve kültürel öneme sahip isimler seçildi. 1948 yılında sakinlerinin sınır dışı edilmesi amacıyla katliama tanık olan Eliabun, 1966 yılına kadar 19 yıllık bir süre zarfında askeri yönetime tabi tutularak şiddetli ayrımcılığa maruz kaldı. Buna rağmen günümüzde tüm İsrail'de en yüksek üniversite mezunu yüzdesine sahip şehir olarak kabul ediliyor.

Yasaya göre, isimlerin Meclis tarafından onaylanmasının ardından İçişleri Bakanlığı İsim Komisyonu'nun onayına sunulması gerekiyor. El Avde, Cemal Abdunnasır ve Mahmud Derviş Caddesi olmak üzere belirtilen üç isim dışında diğer tüm isimler onaylandı. Eilabun Yerel Konsey Başkanı Samir Ebu Zeyd, bakanlığın kararını kınayarak, “İçişleri Bakanlığı’nın hangi konuda çekinceleri var? Mahmud Derviş İsrail Eğitim Bakanlığı'nın onayı ile okullarda şiirleri okutulan bir Arap şair. Nasıl Yahudi okullarında Yahudi kültürüyle bağlantılı şairler yetiştiriliyorsa ve onların adını verdiğimiz sokaklar varsa, bizim de sokaklarımızdan birine onun adını verme hakkımız var. Onların Yahudi liderlerin isimlerini ölümsüzleştirme hakları olduğu gibi bizim de Arap dünyamızdan liderlerin isimlerini ölümsüzleştirme hakkımız var” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Mahmud Derviş ve Cemal Abdunnasır gibi isimlerinin, Nasıra, Sakhnin, Şefa Amr ve diğerlerinde olduğu gibi, onlarca yıl önce Arap şehir ve kasabalarında birçok sokağa verildiğini söyledi.

Eliabun Konseyi Genel Müdürü Ekrem Surur ise, el Avde isminin bir sokak adı olarak kullanılmasına ilişkin yaptığı açıklamada, anlam olarak dönüş kelimesinin Eliabun’un özel tarihinden geldiğine değinerek, bölge sakinlerinin çoğunun, 1948 yılının Ekim ayında Lübnan'a göç ettiğini ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararıyla birkaç ay sonra geri döndüklerini vurguladı. Geri dönüşün o dönemki İsrail hükümetinin onayı ile gerçekleştiğine dikkati çeken Surur, bu isimle anılmasına karar verilen caddenin yerinden edilmiş sakinlerin köye döndüklerinde kullandıkları yol olduğunu kaydetti.

İsrail İçişleri Bakanlığı, sokaklara Filistinli ve Arap siyasi liderlerin adının verilmesini engelliyor. Bakanlık, Doğu Kudüs, Yafa, Lod, Ramla, Akka ve diğer birçok Arap sokağı, caddesi ve meydanının adını Yahudileştirmeye çalışıyor. Eilabun ile ilgili karara yorum yapan bakanlık, isim komitesinin üç isim dışında tüm isimleri onayladığını ve onlar hakkında derinlemesine bir araştırma yapmaya karar verdiğini duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya