Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Putin, Ukrayna’yı uyardı: Savaş, daha tehlikeli bir hale gelebilir

Putin, Ukrayna’yı uyardı: Savaş, daha tehlikeli bir hale gelebilir

Cumartesi, 17 Eylül, 2022 - 09:15
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Semerkant’ta düzenlediği basın toplantısında (AP)

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri harekatı sona erdirmek için acele etmediğini açıkladı.

Putin, Semerkant’ta düzenlediği basın toplantısında Ukrayna topraklarını kontrol etmeye devam ettikleri sürece Moskova’nın stratejisinin değişmeyeceğini, daha fazla saldırıya uğradıkları takdirde daha sert yanıt vereceklerini belirtti.

Putin, Özbekistan’ın Semerkant kentinde “Donbass’taki taarruz operasyonlarımız durmuyor, Ukrayna yavaş ilerliyor. Durum, planımızda bir değişiklik yaşanmasını gerektirmiyor. Acelemiz yok. Rus ordusu, giderek daha fazla bölgeyi kontrol ediyor” dedi.

Putin, Rusya’nın tüm ordusu ile değil, sadece sözleşmeli askerler ile Ukrayna’da olduğunu belirtti. Rusya Devlet Başkanı, ‘askeri operasyonun’ temel amacının Donbass topraklarının kurtarılması olduğunu belirterek Rus ordusunun kontrolü altında olan Luhansk ve bir kısmı Rus ordusunun kontrolü altında olan Donetsk bölgesinde bulunan maden yataklarını ‘kurtarmak’ istediklerini açıkladı.

Ukrayna’nın ülkenin kuzeydoğusunda ve güneyinde başlattığı karşı saldırıya rağmen Rusya’nın ilerlemeye devam ettiğini vurgulayan Putin, “Kiev, büyük bir karşı saldırı başlattıklarını açıkladı. Nasıl sonuçlanacağını göreceğiz” dedi.

Rusya Devlet Başkanı, Ukrayna güçlerini terör eylemlerinde bulunmakla suçlayarak Rusya’nın sivil altyapısına zarar verdiklerini belirtti. Putin, “Bu konu hakkında geçmişte verdiğimiz yanıtta temkinli davrandık, bugün de temkinli davranmaya devam ediyoruz” açıklamasında bulundu. 

Putin, “Rus kuvvetleri son zamanlarda büyük bir saldırı başlattı. Bunların uyarı olduklarını düşünelim. Durum, bu şekilde gelişmeye devam ederse tepkimiz daha şiddetli ve tehlikeli olacaktır” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya