Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen'den Avrupa'ya 'ateşkese destek' çağrısı

Yemen'den Avrupa'ya 'ateşkese destek' çağrısı

Cumartesi, 17 Eylül, 2022 - 07:00
Yemen Başbakanı Muin Abdulmelik.

Yemen Başbakanı Muin Abdulmelik, Taiz kentindeki kuşatmanın kaldırılması başta olmak üzere Husileri ateşkes şartlarını uygulamaya zorlamak için Avrupa'dan destek talep etti.

Yemen resmi ajansı SABA'nın haberine göre, Başbakan Abdulmelik, Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği Bakanı Liesje Schreinemacher ve beraberindeki heyetle başkent Aden'de görüştü.

Abdulmelik, görüşmede ateşkes sürecine ilişkin bilgi verirken, "Husilerin ihlalleri özellikle de Taiz ve diğer illerin yollarının açılması ve Hudeyde Limanı'nın gelirlerinden çalışanların maaşlarının ödenmesi başta olmak üzere Husileri taahhütlerini yerine getirmeye zorlamak için Avrupa ve Hollanda'nın kendilerine destek olmasını" istedi.

Başbakan Abdulmelik, hükümetin, ilan edilen ateşkese uyma, barış ve istikrarı getirmek için tüm uluslararası çabalara olumlu şekilde katılma konusunda kararlı olduğunu vurguladı.


Yemen'deki iç savaş ve ateşkes

Yemen'deki İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, 2 Ağustos'ta yaptığı açıklamada, Yemen hükümeti ve Husilerin 2 Nisan'dan bu yana devam eden ateşkesin iki ay daha uzatılmasını kabul ettiğini duyurmuştu.

Ülkede yıllardır süren çatışmalarda yaklaşık 377 bin kişi yaşamını yitirdi. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen'de iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz ise korkunç boyutlara ulaştı.


Editörün Seçimi

Multimedya