Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

SDG, el-Hol kampındaki bir güvenlik operasyonunun sona erdiğini duyurdu

SDG, el-Hol kampındaki bir güvenlik operasyonunun sona erdiğini duyurdu

Pazar, 18 Eylül, 2022 - 06:30
SDGi dün Haseke’de el-Hol kampındaki güvenlik operasyonunun sona erdiğini duyurdu. (AP)

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) dün (Cumartesi), Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan aşırı kalabalık el-Hol kampında DEAŞ’a bağlı gruplara karşı düzenlenen üç haftalık güvenlik operasyonunun sona erdiğini ve 220’den fazla kişinin tutuklanmasıyla sonuçlandığını duyurdu.

Haseke şehrinin en uzak noktasında yer alan ve neredeyse yarısı Iraklı olmak üzere yaklaşık 56 bin kişinin bulunduğu kamp, zaman zaman kaçışlar, gardiyanlara veya insani yardım çalışanlarına yönelik saldırılar veya sakinleri arasında cinayetler dahil olmak üzere güvenlik olaylarına tanık oluyor.

Kürt güçleri yaptıkları açıklamada, kampın son aylarda tanık olduğu ‘cinayetlere ve gözdağı verme eylemlerine katılan 36’sı kadın 226 kişinin’ tutuklanmasıyla güvenlik operasyonunun sona erdiği belirtildi. Ayrıca 25 hendek ve tünel bulunduğu ve silahlara, işkence ekipmanlarına ve iletişim ekipmanlarına el konulduğu açıklandı.

Söz konusu güçler 25 Ağustos’ta, terör hücrelerinin kamp sakinlerine yönelik gerçekleştirdiği cinayet ve işkencelerin artmasının ardından Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ve Washington liderliğindeki uluslararası koalisyonun desteğiyle kampta bir operasyon başlattı. Birleşmiş Milletler haziran ayı sonlarında, Özerk Kürt Yönetimi tarafından denetlenen ve Irak sınırına 10 kilometre uzaklıkta bulunan kampta 2021'in başından bu yana, aralarında çok sayıda kadının da bulunduğu 100’den fazla kişinin öldürüldüğünü kaydetti.

Güvenlik güçleri, DEAŞ’ın kampta ‘ideolojisini korumak ve yaymak için özellikle kadın ve çocuklara yöneldiğini’ belirtti. DEAŞ’a bağlı kadınları ‘sunulan kaynakları ve ürünleri, bilgi aktarımı ve hücrelerin kışkırtılmasının yanı sıra para ve iletişim aktarımı yapmak üzere kullanma ve kamp içinde ve dışında DEAŞ ile bağlantı kurmakla’ suçladı.

Kürt güçleri operasyon sırasında, iki Ezidi kızını DEAŞ’ın aşırılık yanlısı kadınların elinden kurtararak güvenli bir ortama transfer etmeyi başardı. Bunun dışında zincirlenmiş halde bulunan 4 kadının serbest bırakıldığı bildirildi. Kampta, yoğun güvenlik altında özel bir bölümde yaşayan, DEAŞ unsurlarının ailelerden yaklaşık 10 bin yabancı bulunuyor.

 


Editörün Seçimi

Multimedya