Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kiev: Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Oskil Nehri’ni geçti

Kiev: Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Oskil Nehri’ni geçti

Pazartesi, 19 Eylül, 2022 - 09:15
Rusya’nın Ukrayna’nın Harkov kentini bombalaması sonucunda oluşan yıkım (AFP)

Kiev, Ukrayna ordusunun Oskil Nehri üzerinde daha fazla ilerlemek için köprübaşı kurarak doğuya ilerlediğini açıkladı.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Basın Ofisi, Telegram üzerinde paylaştığı videoda “Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Oskil Nehri’ni geçti. Dün itibariyle Ukrayna, nehrin sol bölgesini kontrol altına aldı” açıklamasında bulundu.

Ukrayna, bu ayın başlarında Harkov bölgesinde bulunan Oskil Nehri’ne doğru ilerleyerek Rus kuvvetlerini geri çekilmeye zorladı.

Moskova, Kiev’in nehri geçme girişimlerini birçok kez engellemişti. Kiev ise Oskil Nehri’nin doğusuna bir köprübaşı kurarak karşılık verdi. Köprübaşının inşası, Ukrayna kuvvetlerinin Luhansk’a doğru ilerlemesini sağlayacak stratejik bir adım olarak görülüyor.

Kiev, nehrin ne zaman geçileceğine dair başka bir bilgi paylaşmadı. Ancak Savaş Çalışmaları Enstitüsü (ISW), Ukrayna’nın nehrin ikiye böldüğü Harkov bölgesinde önemli bir kent olan Kupyansk bölgesinin doğusunu ele geçirdiğini açıkladı.

Ukrayna, karşı taarruzları sırasında bölgenin batısını ele geçirmeye çalışıyor. Rus kuvvetleri, yakın zamana kadar nehrin doğu tarafında bulunan sanayi bölgesine yerleşmişti. Ukrayna kuvvetlerinin birçok kasaba ve köyü Rus kuvvetlerinden temizlemesi ile bölge, Rus birliklerinden temizlendi.


Editörün Seçimi

Multimedya