Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Pelosi, Bakü’yü Erivan ile çatışmaları şiddetlendirmekle suçladı: ‘Ermenistan, bizim için özel bir öneme sahiptir’

Pelosi, Bakü’yü Erivan ile çatışmaları şiddetlendirmekle suçladı: ‘Ermenistan, bizim için özel bir öneme sahiptir’

Ermenistan Meclis Başkanı: Çatışmalar, ABD’nin arabuluculuğu sayesinde sona erdi
Pazartesi, 19 Eylül, 2022 - 09:15
ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan (AFP)

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Azerbaycan’ı, Bakü ve Erivan arasında patlak veren ve 200’den fazla kişinin ölmesine neden olan çatışmaları şiddetlendirmekle suçladı.

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da basın toplantısı düzenleyen Pelosi, şu açıklamada bulundu:

“Bu saldırıları, ABD Temsilciler Meclisi olarak şiddetle kınıyoruz. Azerbaycan, bir barış anlaşması yapılması olasılığını tehdit etmektedir. Azerbaycan’ın Ermeni topraklarına yaptığı kanlı ve yasadışı saldırıların güvenlik boyutu nedeniyle Ermenistan, bizim için özel bir öneme sahiptir.”

Pelosi’nin Erivan ziyareti, Hazar Denizi’nin hidrokarbon sevkiyatı için Azerbaycan’ı destekleyen Türkiye ve Rusya arasında nüfuz mücadelesine tanık olduğu bir zamanda gerçekleşti. İki ülke arasındaki tartışmalı bölgede askeri üssü bulunan Rusya, Ermenistan’ın müttefiki. Batılı ülkeler, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) Minsk Grubu aracılığı ile bölgeye destek oluyor. Avrupa Birliği, Minsk Grubu’nun müzakereleri destekliyor ancak bu durum yeni çatışmaların başlamasını engelleyemedi.

Azerbaycan ve Ermenistan, 2020 yılındaki savaştan bu yana en şiddetli çatışmalara tanık oluyor. 215 kişinin hayatını kaybettiği çatışmaların ardından tansiyon, arabulucu ülkeler sayesinde düşürüldü. Taraflar ise çatışmayı diğer tarafın başlattığını iddia ediyor. Ermenistan Meclis Başkanı Alen Simonyan, Pelosi ile düzenlediği basın toplantısında Rusya’nın arabuluculuğunun başarısız olmasının ardından çatışmaların ABD sayesinde sona erdiğini belirtti. Simonyan, “Kırılgan ateşkes anlaşmasının yürürlüğe girmesi için ABD’ye minnettarız” dedi. Son çatışmalar, 2020 yılından bu yana bölgede gerilime neden oldu. Çatışmalar, 2 eski Sovyet ülkesi arasındaki gergin barış sürecini tehdit ediyor.

Bakü ve Erivan, Dağlık Karabağ bölgesinin kontrolü için 1990 ve 2020’de karşı karşıya geldi. Kasım 2020’de 6 bin 500 kişinin ölümünün ardından Moskova, bir ateşkes anlaşması imzalanmasını sağladı. İki bin Rus barış gücü askeri, bölgede görevlendirildi.

Pelosi, Temsilciler Meclisi’nde Ankara’nın ve Bakü’nün Dağlık Karabağ çatışmalarından sorumlu tutulduğunu belirtti.

Pelosi, 3 günlük bir ziyaret için geçtiğimiz Cumartesi günü Ermenistan’a gitti. Pelosi, ABD’de çok sayıda kişinin yaşadığı ve 1991 yılında Sovyetler Birliği’nden ayrılan Ermenistan’ı ziyaret eden en yetkili isim oldu. Pelosi, 1. Dünya Savaşı sırasında öldürülen 1,5 milyon Ermeni için inşa edilen bir anıta çiçek bıraktı.


Editörün Seçimi

Multimedya