Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran: New York'ta nükleer anlaşma konulu toplantı ihtimalini dışlamıyoruz

İran: New York'ta nükleer anlaşma konulu toplantı ihtimalini dışlamıyoruz

Pazartesi, 19 Eylül, 2022 - 11:15
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani (arşiv)

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun oturum aralarında New York'ta dünya güçleriyle 2015 nükleer anlaşmasını canlandırma konulu bir toplantı düzenleme ihtimalini reddetmediklerini söyledi.

Kenani ayrıca, İranlı ve ABD'li yetkililer arasında bir görüşme yapılmayacağını belirtti.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, New York’a gitmeden önce bir kez daha ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmeyeceğini söyledi. Reisi, CBS News’a verdiği röportajda, “Böyle bir görüşme olacağını sanmıyorum. Görüşmeyi ya da müzakereyi yararlı görmüyorum” ifadelerini kullandı.

Alman Haber Ajansı’nın (DPA) aktardığına göre eski ABD Başkanı Donald Trump yönetimi ile Biden yönetimi arasında bir fark olup olmadığına dair görüşü sorulan Reisi, “ABD’nin yeni yönetimi, kendisinin Trump yönetiminden farklı olduğunu iddia etse de pratikte hiçbir değişiklik görmedik” dedi.

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında göreve başlayan İran Cumhurbaşkanı Reisi, New York'taki 77. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul görüşmelerine ilk kez katılıyor. Reisi, geçtiğimiz yıl Kovid-19 salgını nedeniyle Genel Kurul görüşmelerinde yalnızca bir video kaydı aracılığıyla konuşma yapmıştı.

ABD eski Başkanı Barack Obama, Tahran ile altı uluslararası güç (Washington, Paris, Londra, Moskova, Pekin ve Berlin) arasında imzalanan 2015 nükleer anlaşmasıyla, nükleer faaliyetlerini azaltması karşılığında Tahran'a yönelik yaptırımların kaldırılmasına izin verdi. 2018'de göreve gelen eski Başkan Donald Trump ise anlaşmadan çekilerek İran'a yeniden yaptırımlar uygulamaya başladı. İran ise ABD'nin bu hamlesine, taahhütlerinin çoğundan kademeli olarak geri çekilerek karşılık verdi.

 


Editörün Seçimi

Multimedya