Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran polisi, başörtü takma kurallarına uymadığı için gözaltına alındıktan sonra ölen Mahsa Amini olayı hakkında açıklama yaptı: Sorumlu değiliz

İran polisi, başörtü takma kurallarına uymadığı için gözaltına alındıktan sonra ölen Mahsa Amini olayı hakkında açıklama yaptı: Sorumlu değiliz

Pazartesi, 19 Eylül, 2022 - 13:30
İranlı Mahsa Amini'nin bir fotoğrafı (Reuters)

İranlı bir güvenlik yetkilisi, Mahsa Amini'nin ölümünde polisin sorumlu olduğu iddialarını reddederek, genç kadının ölümünü ‘talihsiz bir kaza’ olarak nitelendirdi.

Geçtiğimiz hafta başkent Tahran’da 22 yaşındaki Amini ahlak polisi tarafından gözaltına alınmasının ardından komaya girdikten sonra hayatını kaybetti.

Tahran Emniyet Müdürü Hüseyin Rahimi, İran polisine alçaltıcı suçlamalar yöneltildiğini belirterek, “Kararın açıklanacağı güne kadar bekleyeceğiz ama güvenlik çalışmaları yapmaktan vazgeçemeyiz” ifadelerini kullandı.

Amini'nin ölümü, güvenlik güçlerinin kadınlara davranış biçimi konusunda ülke çapında öfkeli protestolara yol açtı. İran’da dün protestolar devam ederken, #mahsamini hashtag'i Twitter'da Farsça dilinde en popüler hashtaglerden biri haline geldi.

İran güvenlik güçleri protestocuları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı. Göstericiler 22 yaşındaki Amini’nin doğum yeri olan Saggız şehrinde düzenlenen cenaze törenlerinde, “Diktatöre ölüm” sloganları atarak İran Dini Lideri Ali Hamaney’e gönderme yaptılar. Reuters haber ajansına göre, gösteriler sırasında polis tarafından pompalı tüfekle vurulan bir kişi başından yaralandı.

Basında çıkan haberlere göre, Mahsa ahlak polisi tarafından karakola götürüldükten sonra kalp krizi geçirdi. Amini’nin ölümü sonrası İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, olayla ilgili soruşturma talimatı verdi. Adli tabip genç kadının ölüm nedenini üç hafta içinde açıklayacağını söyledi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı, Amini’nin başına gelenleri ‘affedilemez’ olarak nitelendirdi ve İranlı yetkililerin insan hakları ihlallerinden sorumlu olduğunu ifade etti. Buna karşılık Uluslararası Af Örgütü, yaşananlar hakkında ‘cezai soruşturma’ çağrısında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya