Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Türkiye, Suriye'nin kuzeyinde SDG ve rejim tarafından kontrol edilen bölgelerde gerilimi artırıyor

Türkiye, Suriye'nin kuzeyinde SDG ve rejim tarafından kontrol edilen bölgelerde gerilimi artırıyor

Salı, 20 Eylül, 2022 - 09:00

Türkiye, Şanlıurfa’nın Suruç şehrinde sınır karakoluna yönelik saldırıda bir askerin şehit olmasına ve bir askerin de yaralanmasına neden olan saldırının ardından rejim ve Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolündeki bölgeler ateş altına alındı.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, “Suruç/Şanlıurfa’da bir kahraman silah arkadaşımızı şehit eden teröristlere yönelik yapılan cezalandırma atışlarında 80’e yakın hedef imha edildi, toplam 17 terörist etkisiz hale getirildi” ifadelerine yer verildi. Açıklamada SDG'nin en büyük bileşeni olan YPG işaret edildi.

Pazar günü yapılan açıklamada ise “Suruç hududundaki roketatar tacizinde bir kahraman silah arkadaşımız şehit oldu, bir kahraman silah arkadaşımız da yaralandı. Belirlenen hedefler derhal ateş altına alınarak ilk belirlemelere göre 12 terörist etkisiz hale getirildi” ifadeleri kullanılmıştı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Türk savaş uçaklarının Pazar günü öğleden sonra Halep'in doğusundaki Ayn el-Arab (Kobani) kırsalında rejim güçleri ve SDG güçlerine ait mevzileri hedef aldığını, rejim güçlerinden en az 3 askerin öldürüldüğünü açıklamıştı.

SOHR, dün, Kobani'de Türkiye’nin sürekli gerilimi artırmasını kınayan kitlesel gösterilerin kaydedildiğini bildirdi. Parti bayrakları kaldıran göstericilerin Türk güçlerini bombalamayı durdurmaya çağırdığını da ekledi.

Türk kuvvetleri, son iki gündür SDG kontrolündeki bölgelere karadan ve havadan yoğun saldırılarını artırdı. Geçen Mayıs ayından bu yana Ankara, Suriye'nin kuzeyindeki Münbiç ve Tel Rıfat'ı hedef alacağı askeri operasyonlar başlatma tehdidinde bulunmuş, ancak ABD, Avrupa Birliği (AB), Rusya ve İran'ın bölgede herhangi bir askeri harekatı istikrarı zedeleyeceği ve militan gruplara güç katacağı için reddetmesi üzerine geri adım atmıştı.

Savunma Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, “Durmak yok, yorulmak yok, mücadeleye devam! Kahraman Komandolarımız, Barış Pınarı bölgesinde tespit ettikleri 6 PKK/YPG’li teröristi etkisiz hale getirdi. Teröristleri kazdıkları hendeklere gömmeye devam edeceğiz!” vurgusunda bulunuldu.

Türkiye, YPG'yi ABD ve AB tarafından terör örgüt olarak görülen Kürdistan İşçi Partisi'nin (PKK) Suriye'deki bir kolu olarak görüyor. ABD’nin Suriye'de terör örgütü DEAŞ’a karşı savaşta en yakın müttefik olarak gördüğü YPG’ye silah desteğinde bulunması ise Türkiye ile aralarında anlaşmazlığa neden oluyor.


Editörün Seçimi

Multimedya