Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır’da afla serbest bırakılanların rehabilitasyon çalışmaları sürüyor

Mısır’da afla serbest bırakılanların rehabilitasyon çalışmaları sürüyor

Salı, 20 Eylül, 2022 - 09:45
Mısır Ulusal Diyalog oturumlarından bir kare (Facebook)

Mısır'daki Cumhurbaşkanlığı Af Komitesi, cezaevlerinden tahliye edilenlerin işe iade edilmesi veya iş imkanı tanınarak topluma entegre edilmesi dosyası için çalıştıklarını açıkladı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi geçtiğimiz Nisan ayında aldığı Cumhurbaşkanlığı affı kararından bu yana siyasi aktivistler, mahkumların aileleri, parti ve sivil toplum kuruluş örgütlerinden bazı isimlerinin serbest bırakılmasına yönelik talepler arttı. Mısır Cumhuriyet Savcılığı dönem dönem bekleyen mahkumlar ve farklı davalardan tutuklu olan için af listesi yayınlıyor.

Serbest bırakılanlara yönelik af ve rehabilitasyon çalışmaları, Sisi’nin yaklaşık 5 ay önce verdiği  “ulusal diyalog” girişimi kararı kapsamında yapılıyor.

Cumhurbaşkanlığı Af komitesi dün, Cumhuriyet Savcılığı’nın Cumhurbaşkanlığı af kararıyla serbest bırakılanlar konusundaki taleplerini aldıklarını bildirerek, serbest bırakılan mahkumlarun işlerine geri dönmesi veya yeniden iş sağlanması konusunda bir dizi önlemin alındığı kaydedildi.

Açıklamada, Af Komitesi’nin seyahat yasağı veya fonlara el konulmasıyla ilgili bazı usuli sorunları çözmek için ülkedeki ilgili makamlarla koordinasyon içinde olduğu vurgulandı. Af Komitesi, bazı kurumların, partilerin veya şahısların beyan ettikleri bilgilerin doğru olmadığını bildirdi.

Geçtiğimiz Nisan ayında Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, siyasi diyalogu yönetmek için tüm siyasi parti ve gençlik akımlarıyla koordineli olarak mevcut aşamada ulusal eylemin önceliklerini ele almak için bir davette bulundu. Söz konusu davet, hapsedilen veya ceza alan bir dizi eylemcinin serbest bırakıldığının açıklanması sonrasında Cumhurbaşkanlığı Af Komitesinin yeniden kurulmasıyla eş zamanlı olarak gerçekleşti.

Sisi, Mısırlı yetkililerin "terörist" olarak sınıflandırdığı Müslüman Kardeşler örgütüne atıfta bulunarak, "terörizme karışanlar" dışında herkese af kapılarının açık olduğunu söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya