Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır ile Hindistan arasındaki iş birliği güçleniyor

Mısır ile Hindistan arasındaki iş birliği güçleniyor

Mısır-Hindistan askeri ve güvenlik iş birliği güçleniyor
Salı, 20 Eylül, 2022 - 10:00
Mısır Cumhurbaşkanı, Hindistan Savunma Bakanı ile yaptığı görüşmede (Mısır Cumhurbaşkanlığı)

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, başkent Kahire’de Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh’i kabul etti. Görüşmede, iki ülke arasındaki askeri ve güvenlik işbirliğini geliştirmenin yolları ele alındı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Bessam Radi tarafından yapılan açıklamaya göre, görüşmede eğitim, rehabilitasyon ve ortak tatbikat alanında iş birliği, deneyim ve iş birliğin yanı sıra özellikle üretim, teknoloji transferi ve yerelleştirme konularında iş birliği ile ilgili olarak, iki ülke arasındaki askeri ve güvenlik iş birliğini geliştirmenin yolları ele alındı.

Görüşme sırasında Singh, Mısır’ın terörle mücadeledeki hayati rolünün altını çizerek, bu mücadelenin Mısır ve tüm bölgedeki güvenlik ve istikrara yansıdığını vurguladı.

Mısır Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Hindistan’ın, iki ülke arasındaki ortak iş birliği, askeri ve güvenlik boyutunu güçlendirmeyi arzu ettiği bildirilerek, Kahire ve Yeni Delhi arasındaki ilişkilerin tanık olduğu büyüme ve refaha atıfta bulunuldu.

Mısır, 2018 başında iki ülke arasındaki uluslararası terörizmle mücadele ortak çalışma grubunun ikinci toplantısına ev sahipliği yapmıştı. Taraflar, uluslararası güvenliği ve istikrarı tehdit eden terör örgütleriyle mücadele çabalarının bir parçası olarak iki ülkenin maruz kaldığı terör risklerini gözden geçirdi. Komitenin ilk toplantısı 2016'da yapıldı.

Sisi ise, Mısır ve Hindistan arasındaki bağların güçlü oluşuna övgüde bulunarak, özellikle askeri ve savunma olmak üzere iş birliği alanlarını geliştirme konusunda istekli olduklarını söyledi.

Hindistan Savunma Bakanı, ülkesinin Mısır ile uzmanlık alışverişinde bulunmak, askeri ve güvenlik iş birliğini pekiştirmek için sabırsızlandığını da dile getirdi.

Sisi ayrıca, iki dost ülke arasındaki ortaklığı tüm alanlarda harekete geçirmeyi dört gözle beklediklerini de ifade etti. Singh, iki günlük ziyareti kapsamında Mısır Savunma Bakanı Muhammed Zeki ile de savunma ilişkileri, askeri iş birliği girişimleri, savunma sanayii alanında işbirliğinin derinleştirilmesi hakkında görüşecek.

Hindistan’ın Kahire Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamaya göre, iki ülke arasında savunma iş birliğine daha fazla ivme kazandırmak için bir mutabakat zaptı da imzalanacak.


Editörün Seçimi

Multimedya