Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BM, Ukrayna buğdayını Afganistan’a taşımaya hazırlanıyor

BM, Ukrayna buğdayını Afganistan’a taşımaya hazırlanıyor

Salı, 20 Eylül, 2022 - 13:15
Yük gemisi BC Vanessa (Twitter)

Ukrayna Altyapı Bakanlığı, Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından kiralanan dördüncü gemi BC Vanessa’nın Karadeniz kıyısındaki Odessa Limanı’na ulaştığını ve geminin Afganistan’a 30 bin ton buğday taşıyacağını bildirdi.

Ukrayna, program kapsamında Etiyopya ve Yemen’e buğday sevk etti. Afganistan için bu son sevkiyat da dahil olmak üzere 190 bin ton daha buğdat ihraç etmeyi hedefliyor.

Ukrayna’nın tahıl ihracatı, küresel gıda fiyatlarının yanı sıra Afrika ve Ortadoğu’da kıtlık korkularını artıran, önemli bir nakliye rotası olan Karadeniz’deki limanlarının kapanması nedeniyle savaşın başlamasından bu yana düştü.

Moskova ile Kiev arasında, BM ve Türkiye’nin arabuluculuğunda yapılan anlaşma uyarınca temmuz ayı sonunda Karadeniz’deki üç liman yeniden açıldı.

Bakanlık ayrıca bugün yaptığı açıklamada, şimdiye kadar toplam dört milyon ton tarım ürününün BM aracılığındaki anlaşma kapsamında, Ukrayna limanlarından ayrıldığını bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya