Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır: El-Ezher Rektörü’nün ilk defa kadın danışman atamasına övgüler

Mısır: El-Ezher Rektörü’nün ilk defa kadın danışman atamasına övgüler

Nahla Al- Saidi, "Uluslararası Öğrenciler" dosyasında görevlendirildi.
Çarşamba, 21 Eylül, 2022 - 09:00
Dr. Nahla Saidi (El Ezher Üniversitesi Medya Merkezi)

El-Ezher Üniversitesi'ndeki akademisyenler ve alimler, El-Ezher Üniversitesi Rektörü Dr. Ahmed et-Tayyib’in, Dr. Nahla es-Saidi'yi Uluslararası Öğrenci İşlerinden Sorumlu Danışman olarak atama kararını “Mısırlı kadınları güçlendiren yerinde bir karar” olarak nitelendirdiler.  El-Ezher Üniversitesi Medya Merkezi ise, "El-Ezher tarihinde ilk kez bir kadının El-Ezher rektörüne danışman olarak seçildiğini" belirtti.

El-Ezher Üniversitesi Davet ve Medya Fakülteleri eski Dekan Yardımcısı, İslam Kültürü Profesörü Dr. Mahmud es-Savi, “El-Ezher rektörünün kararı tamamen doğru ve yerindedir. Bu karar, El-Ezher rektörünün Mısırlı kadınlara verdiği desteği göstermektedir” dedi. Savi, Şarku'l Avsat'a yaptığı açıklamada, "Üniversitedeki bazı görevlerde Dr. Nahla es-Saidi ile birlikte çalıştım. O, herkesin de şahit olduğu üzere, görevlerini ciddiye alan ve hızlı bir şekilde tamamlayan örnek biri. İki yıl boyunca İslami İlimler Fakültesi'nde uluslararası öğrencilere bazı lisansüstü dersleri birlikte verdik” diyerek Saidi'nin "Mısır'a gelen uluslararası öğrencilerin dosyasında önemli bir rol oynadığını" vurguladı.

El-Ezher Üniversitesi Kız İslam ve Arap Araştırmaları Fakültesi'nin Belâgat Anabilim Dalı'na atanmış olan Saidi, öğretmenlikten yardımcı doçentliğe kadar çeşitli kademelerde çalışarak profesörlüğe yükseldi. Dr. Saidi, halihazırda Uluslararası Öğrencilerin İslami İlimler Fakültesi Dekanlığı ve El-Ezher'deki Uluslararası Öğrenci Eğitim Geliştirme Merkezi Başkanlığı görevini de yürütmektedir.

El-Ezher Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Selame Davud, Saidi'yi tebrik ederek, "uluslararası öğrencilerin dosyasındaki rolünü" övdü. Mısır Ulusal Kadın Konseyi Başkanı Dr. Maya Mursi, Facebook'taki kişisel sayfasında, El-Ezher rektörüne övgüde bulunarak, "İlk kez bir kadın El-Ezher rektörünün danışmanı pozisyonuna atanıyor" ifadelerini kullandı.

Mısır Temsilciler Meclisi Üyesi Milletvekili Samira El-Cezzar, Mısır'da El-Ezher rektörünün danışmanı pozisyonunu üstlenen ilk kadın olduğunu belirterek, "Saidi'nin sorumluluğunu en iyi şekilde yerine getireceğine güveninin tam olduğunu" vurguladı.

Cezzar, "El-Ezher, rektörü önderliğinde, toplumdaki birçok yanlış fikir ve inanışın düzeltilmesine yönelik olumlu bir gelişmeye tanık oluyor. Bu mesele, İslam dünyasının bilgi meşalesi El-Ezher'in kadınlara yönelik aşırı fikirlere karşı bir zaferidir" değerlendirmesinde bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya