Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Filistin Büyükelçisi, Cezayir’deki olağanüstü zirveyi heyecanla bekliyor

Filistin Büyükelçisi, Cezayir’deki olağanüstü zirveyi heyecanla bekliyor

Çarşamba, 21 Eylül, 2022 - 08:30
Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun (DPA)

Filistin’in Cezayir Büyükelçisi Fayiz Ebu İyta başkentte yerel basına yaptığı açıklamalarda, Cezayir’de gerçekleştirilmesi beklenen Arap zirvesini, “Arap bölgesinde dengeyi yeniden tesis edecek ve bölgeyi gerileme durumundan ilerleme durumuna taşıyacak ciddi ve gerçek sonuçlar için çalışılması sebebiyle olağanüstü zirve” olarak nitelendirdi. Büyükelçi Cezayir’in başarılı bir Arap zirvesi düzenlemek üzere, bölgesel ve uluslararası düzeyde üstlendiği önemli diplomatik role övgüde bulundu.

Ebu İyta, “Filistin meselesinin Cezayir halkının ve genel olarak Arap ulusunun temel meselesi olması göz önüne alındığında, bu zirvenin, daha önce Cumhurbaşkanı Tebbun’un belirttiği ayrıcalıklı Filistin zirvesi olduğuna inanıyorum” ifadelerini sözlerine ekledi.

Aynı bağlamda, Filistinli diplomat, “Arap bölgesinde meydana gelen gerileme, Filistin davasına da gölge düşürdü, zira Arap rejimlerinin hedef alınması ile Filistin davası da hedef alınıyor” ifadelerini vurguladı. Diplomat, Arap zirvesinin sonuçlarının ‘son derece önemli ve olumlu sonuçlara yol açmasını, işlerin yoluna girmesini sağlamasını ve bir yandan Arap sorunlarına, diğer yandan da Filistin davasına hizmet etmesini’ beklediğini söyledi. Filistinlilerle ilgili olarak “Arapların yeniden birleşmesi ve Arap bölgesindeki durumun düzeltilmesi ile ilgili olarak Cezayir’in tutumunu destekliyorlar, dolayısıyla zirvenin, birçok Arap ülkesinin statüsünü ve itibarını geri getirecek bir program ve bir dizi karar ortaya koymasını umuyoruz” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya