Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Putin'in Batı'ya yaptığı uyarıların ardından Çin’den diyalog çağrısı

Putin'in Batı'ya yaptığı uyarıların ardından Çin’den diyalog çağrısı

Çarşamba, 21 Eylül, 2022 - 15:45
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin (Arşiv- Reuters)

Çin Dışişleri Bakanlığı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Batı'yı 'nükleer şantaj' ve Rusya'yı yok etmek istemekle suçlamasının ardından tüm tarafları diyalog ve istişarelerde bulunmaya ve her iki tarafın güvenlik endişelerini ele almanın bir yolunu bulmaya çağırdı.

Reuters haber ajansına göre, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin düzenlediği basın toplantısında Çin’in Ukrayna’da yaşananlarda duruşunun net olduğunu da dile getirdi.

Putin, ikinci dünya savaşından bu yana ilk askeri seferberliğini ilan ederken, Moskova’nın, Batı'dan gelecek bir nükleer tehditle karşı karşıya kalması halinde geniş cephaneliğindeki tüm gücüyle kendini savunacağını kaydetti.

ABD'den daha fazla nükleer savaş başlığına sahip olan Putin'in uyarısı, Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgalinden bu yana en büyük gerilime işaret ediyor. Rusya kısmi askeri seferberlik ilan ederek, 300 bin yedek askeri göreve çağırma kararı aldı.


Editörün Seçimi

Multimedya