Rus doğal gazının kesilmesi Avrupa'da Çin'in güneş enerjisi panellerine talebi artırdı

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
TT

Rus doğal gazının kesilmesi Avrupa'da Çin'in güneş enerjisi panellerine talebi artırdı

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA

Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle Rus doğal gazının ihracında yaşanan kesintiler, Avrupa'da Çin'de üretilen güneş enerjisi panellerine talebi artırdı.
Caixin'in haberine göre, enerji endüstrisi danışmanlık şirketi Infolink'in yayımladığı raporda 2022'nin ilk 7 ayında Çin'den Avrupa ülkelerine toplam 51,5 gigavat kapasiteye sahip fotovoltaik panel ihraç edildiği bildirildi.
Raporda, güneş enerjisi üreten panellerin ihracatının ocak-temmuz aylarında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25,9 arttığı kaydedildi.
Ukrayna-Rusya savaşını ardından Rus enerji şirketi Gazprom, Kuzey Akım boru hattı üzerinden Avrupa'ya günlük doğal gaz sevkiyat kapasitesini düşürmüş, eylül başında ise tamamen durdurmuştu.
Enerji ithalatında büyük oranda Rusya'ya bağımlı olan Avrupa ülkeleri gaz akışını durdurma kararı sonrasında bir enerji kriziyle karşı karşıya kalmıştı.

Avrupa'nın yenilenebilir enerjiye geçişi hızlanıyor
Rusya'dan doğal gaz ve petrol ithalatının kesilmesi kıtada enerji açığına sebep olurken, alternatif enerji kaynaklarına yönelişin hızlandığı gözleniyor.
Enerji konularında çalışan düşünce kuruluşu Ember'in derlediği verilere göre, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde güneş enerjisiyle üretilen elektrik miktarı, mayıs-ağustos aylarında geçen yıla göre yüzde 28 artarak saatte 99,4 teravat/saate ulaştı.
AB, mayısta açıkladığı yenilenebilir enerji planında, 2020 sonunda 136 gigavat olan kurulu güneş enerjisi kapasitesini 2025'te iki katına çıkarmayı, 2030'a gelindiğinde ise 600 gigavat kapasiteye ulaşmayı hedeflediğini bildirmişti.Suudi Arabistan gençliği, hükümetin iklim değişikliği ile mücadelesine güveniyor

Suudi gençlerin çoğu hükümetin iklim değişikliğinin getirdiği zorluklarla mücadele becerisine güveniyor (Reuters)
Suudi gençlerin çoğu hükümetin iklim değişikliğinin getirdiği zorluklarla mücadele becerisine güveniyor (Reuters)
TT

Suudi Arabistan gençliği, hükümetin iklim değişikliği ile mücadelesine güveniyor

Suudi gençlerin çoğu hükümetin iklim değişikliğinin getirdiği zorluklarla mücadele becerisine güveniyor (Reuters)
Suudi gençlerin çoğu hükümetin iklim değişikliğinin getirdiği zorluklarla mücadele becerisine güveniyor (Reuters)

Yapılan yeni bir kamuoyu yoklaması, Suudi Arabistanlı gençlerin yüzde 75’inin hükümetin iklim değişikliğinin zorluklarıyla mücadele etme becerisine güvendiğini ortaya çıkardı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli halkla ilişkiler danışmanlık şirketi ASDA’A BCW, Dünya Sıfır Emisyon Günü ile bağlantılı olarak yürüttüğü ‘Arap Gençlik Araştırması 2023 anketinin sonuçlarını yayınladı.

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyesi olan ülkeler ve Doğu Akdeniz’deki ülkelerde yapılan ankete katılan gençlerin üçte ikisi (yüzde 66), iklim değişikliğinin hayatları üzerindeki etkisinden ‘çok endişeli’ olduklarını ifade etti.

Ankete katılanların neredeyse dörtte üçü (yüzde 71) küresel ısınmanın halihazırda hayatlarını etkilediğini söyledi.

Bu oran, Kuzey Afrika’da yüzde 76 ve KİK’de yüzde 74’e yükselirken, Doğu Akdeniz ülkelerinde yüzde 63’e düştü.

Arap gençlerinin büyük bir çoğunluğu (yüzde 87) hükümetlerinin iklim değişikliğine karşı olumlu adımlar attığına inandıklarını ifade etti.

Ancak yarısından fazlası, konu net sıfır emisyona ulaşmak olduğunda ülkelerinin hala şeffaf ve hesap verebilir hedefler belirlemesi gerektiğini söyledi.

Bugüne kadar, Irak’ın yanı sıra KİK ülkeleri olan Suudi Arabistan, BAE, Katar, Bahreyn, Kuveyt ve Umman gibi Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesindeki bazı ülkeler net sıfır emisyona ulaşmak için net hedefler belirledi.

Diğer birçok ülke de, yenilenebilir enerji projelerine önemli yatırımlar yapıyor.

Hem gelişmiş, hem de gelişmekte olan ülkelerde küresel ısınmayla mücadelede sorumluluk tartışmaları ışığında, bölgedeki gençlerin yüzde 42’si, Arap ülkelerinin iklim değişikliğiyle mücadele konusunda daha fazla çaba göstermesi gerektiğine inanıyor.

Ankete katılan gençler arasında, iklim değişikliğiyle nasıl başa çıkılacağı konusunda fikir ayrılığı da görüldü.

Gençlerin yüzde 49’u, yaşam tarzlarını değiştirmenin insanlara bağlı olduğunu vurguladı.

Yüzde 47’si ise, teknolojik gelişmelerin iklim değişikliğine çözüm sağlayacağını dile getirdi.

Tüm KİK ülkeleri ve Doğu Akdeniz ülkelerindeki gençlerin yüzde 51’i, iklim değişikliğinin getirdiği zorluklarla mücadelede çözüm olarak teknolojiye dikkat çekti.

Ancak KİK ülkelerindeki gençlerin yüzde 80’i, Doğu Akdeniz ülkelerinde yüzde 60 ve Kuzey Afrika ülkelerinde ise yüzde 58’i günlük davranışlarının iklim değişikliğine yansıdığını dile getirdi.

ASD’A BCW kurucusu Sunil John, anket sonuçlarına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı; “Ortadoğu bölgesi, dünyanın en büyük enerji üreticilerine ve kanıtlanmış petrol ve gaz rezervlerine ev sahipliği yapıyor. Bu, Arap dünyasını küresel iklim değişikliği diyaloğunun merkezine yerleştiriyor. Mısır’ın 2022'de Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’ne (COP27) Taraf Devletler Konferansı'na ev sahipliği yapması ve BAE’nin bu yıl COP28 konferansına ev sahipliği yapmaya hazırlanmasıyla bölge bir kez daha dünyanın ilgi odağı olacak.”

John, MENA bölgesinin, sıcak hava dalgaları ve ani sellerin sadece geçim kaynaklarını etkilemekle kalmayıp, aynı zamanda sosyal güvenliği tehdit etmesi ve insanları göç etmeye itmesiyle iklim değişikliğinin ciddi yükünü de taşıdığını söyledi.

Şarku’l Avsat’a konuşan ASDA’A BCW kurucusu değerlendirmesini şu ifadelerle sürdürdü;

“Bütün bunların arasında, bölgenin en büyük demografisinin (200 milyondan fazla genç) iklim değişikliğinin sonuçlarını anlaması cesaret verici. Çoğu, doğaya zarar veren markaların boykot edilmesini de desteklemeye hazır. İşletmelerin onların duyarlılığını dikkate alması ve değerlerini bölge gençliğinin istekleriyle uyumlu hale getirerek çevresel etkilerini en aza indirmek için gerçek çaba sarf etmesi de önemlidir.”

MENA bölgesi, iklim riski açısından dünyadaki en zorlu noktalarından biri.

Pek çok rapora göre, bölgedeki sıcaklıkların dünyanın geri kalanına göre iki kat daha hızlı artıyor ve sera gazı emisyonlarının mevcut oranda artması durumunda sıcaklıkların 2050 yılına kadar en az 4 derece yükselmesini bekleniyor.

Sonuç olarak, sıcak hava dalgalarının 10 kat artması bekleniyor.

1980’den bu yana bölgedeki doğal afetlerin sayısı üç katına çıktı ve bu durum her yıl ortalama 1 milyar dolar zarara neden oldu.

Bu felaketlerden sonuncusu, Birleşmiş Milletler’in (BM) önlenebilir bir felaket olarak nitelendirdiği, Libya’daki yıkıcı sel felaketi oldu.

Su kıtlığının gıda üretimini etkilemesi, çölleşmeyi hızlandırması ve insanları göçe zorlaması nedeniyle bölge aynı zamanda dünyada su stresi yaşayan bölgelerden biri olarak da tanımlanıyor.


Türkiye'de turist başına ortalama harcama 1200 dolara çıktı

(AA)
(AA)
TT

Türkiye'de turist başına ortalama harcama 1200 dolara çıktı

(AA)
(AA)

İspanya'nın Valensiya kentinde bu yıl 25'incisi düzenlenen ve Alman turizm endüstrisi başta olmak üzere 300'den fazla sektör uzmanının katıldığı "FVW Travel Talk Kongress" toplantılarında Türkiye turizmi de gündeme geldi.

Dünya Kardeş Şehirler Turizm Birliği Genel Sekreteri Hüseyin Baraner, "Türkiye turizmi, son yıllarda Avrupa piyasalarında kalite ve hizmet garantisiyle öne çıkarak, fiyat odaklı rekabet yerine yeni bir yol izliyor ve bunun da meyvelerini toplamaya başladı" dedi.

(AA)

"Türkiye ucuz ülke imajını artık geride bıraktı" diyen Baraner, bunun son 5 yılda turist başına ortalama harcamanın 800'den 1200 dolara çıkmasıyla açık bir şekilde görüldüğünü ifade etti.

Baraner, "Anadolu kültür turları satışlarının artması ve sağlık turizmindeki yeni ivme ile en geç 2030'da 100 milyon turist, 120 milyar dolar turizm geliri hedefi gerçekleşmiş olacak. Valensiya'daki bu toplantıda da Türkiye'nin artık Avrupa'da fiyatla değil, kalite ve yüksek hizmetle rakiplerine meydan okuduğu ve bu konuda beklenmedik bir müşteri hacmine ulaştığı ve desteklendiği görülmüştür" diye konuştu.

Türk turizminin Avrupa'da tur operatörü ve seyahat acenteleri satışlarında oyun kurucu bir konuma geldiğini vurgulayan Baraner, Türkiye'nin turizm politikalarındaki değişikliklerin meyvelerini almaya başladığını, sektör uzmanlarına göre 2024 sezonunda Türkiye'de önemli bir artış beklendiğini ifade etti.

(AA)

Schauinsland adlı tur operatörün pazarlama müdürü Adnan Eken de bu yıl Türkiye'ye 300 bin üst sınıf Alman turist getirdiklerini, 2024'te bu yıla nazaran yüzde 15-20'lik artış öngördüklerini söyledi.

Almanya Turizm Endüstrisi Birliği Başkanı Sören Hartman da kongrede yaptığı konuşmada, Türkiye'nin turizm politikalarında kültür turizminin önceliklendirilmesinin büyük fayda sağladığını, bunun yüksek kaliteyle birleşmesiyle zengin turistler için daha cazip hale geldiğini kaydetti.


Bakan Şimşek, Dünya Bankasının yeşil dönüşüm için kaynak sağladığını açıkladı

Mehmet Şimşek (AA)
Mehmet Şimşek (AA)
TT

Bakan Şimşek, Dünya Bankasının yeşil dönüşüm için kaynak sağladığını açıkladı

Mehmet Şimşek (AA)
Mehmet Şimşek (AA)

Bakan Şimşek, cari açık ve dışa bağımlılığın azaltılması için yenilenebilir enerji yatırımlarının ve üretimde verimliliğin önem taşıdığını, yeni yatırımlar konusunda ihtiyaç duyulan finansmana yönelik de Bakanlık olarak çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Orta Vadeli Program'da (OVP) özellikle "yeşil dönüşüme" özel başlık açtıklarını ve kamu yatırımlarında bu projeleri önceliklendirdiklerini hatırlatan Şimşek, yurt dışı temaslarında da finansman kaynakları oluşturabilecek kişi ve kurumlarla görüşmeler yaptıklarını anlattı.

Şimşek, yenilenebilir enerji yatırımlarının gelecek 10 yıla yayılması yerine 3 yılda gerçekleştirilmesi halinde cari açık ve dışa bağımlılığın azalacağına dikkati çekerek, finansman kaynağı konusunda Dünya Bankasının önemli bir paydaş olduğunu dile getirdi.

"Bankadan sağladığımız finansman tutarı 3,2 milyar dolara ulaştı"

Dünya Bankasının Türkiye'ye 35 milyar dolarlık destek vermesini planladığını anımsatan Şimşek, söz konusu kaynağın deprem bölgesinin rehabilitasyonu ve yeşil dönüşüm başta olmak üzere reel sektörün yeni yatırımlarında kullanılabileceğini ifade etti.

Şimşek, bu kapsamda, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve İller Bankası AŞ tarafından uygulanacak "Kamuda ve Belediyelerde Yenilenebilir Enerji Projesi" kapsamında Dünya Bankasından 500 milyon avro tutarında finansman sağlanmasına ilişkin anlaşmaları imzaladıklarını bildirdi.

Ayrıca Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve İller Bankası AŞ tarafından uygulanacak "Su Döngüselliği ve Verimliliğinin Artırılması Projesi" için de Dünya Bankasından 395,75 milyon avro tutarında finansman sağladıkları bilgisini veren Şimşek, şunları kaydetti:

Bakanlıkların ve yerel yönetimlerin yenilenebilir enerji ve su verimliliğine ilişkin finansman ihtiyaçlarını karşılamada köprü görevi görüyoruz. Bu kapsamda Dünya Bankası ile toplam tutarı 895,7 milyon avro olan kredi anlaşması imzaladık. Bu kredilerin 570,75 milyon avrosu tahsisli, 325 milyon avrosu ise Hazine garantili. Dünya Bankası Türkiye için 35 milyar dolarlık mali paket sağlayacağını açıklamıştı. Bankadan gelen finansman tutarı imzaladığımız yeni anlaşmalarla şu an yaklaşık 3,2 milyar dolara ulaştı.


Petrol fiyatları, FED’in faiz politikasına ilişkin açıklaması sonrası düştü

Cushing Center, Oklahoma'da yukarıdan görülen ham petrol depolama tankları (Reuters)
Cushing Center, Oklahoma'da yukarıdan görülen ham petrol depolama tankları (Reuters)
TT

Petrol fiyatları, FED’in faiz politikasına ilişkin açıklaması sonrası düştü

Cushing Center, Oklahoma'da yukarıdan görülen ham petrol depolama tankları (Reuters)
Cushing Center, Oklahoma'da yukarıdan görülen ham petrol depolama tankları (Reuters)

ABD Merkez Bankasının (FED) faiz politikasına ilişkin açıklamaları, ülkedeki ham petrol stoklarındaki düşüşün etkisini ortadan kaldırmasıyla ve son bir ayın en büyük düşüşünü kaydetmesinin ardından petrol fiyatları günün erken saatlerinde düşüş gösterdi.

Brent petrolün varil fiyatı yüzde 0,72 düşüşle 92,86 dolara gerilerken, Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varil fiyatı yüzde 0,79 düşüşle 88,95 dolara gerileyerek 14 Eylül’den bu yana en düşük seviye indi.

ING analistleri müşterilerine hitaben, FED’in dün yapılan Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında faiz oranlarını değiştirmediği ve bunun beklenen bir durum olduğu vurgulandı. Ancak bu hala sıkılaştırmada geçici bir duraklama olarak görülüyor ve petrol gibi riskli varlıklar üzerinde baskı oluşturuyor.

ABD Merkez Bankası bir yandan faiz oranlarını korurken bir yandan da sıkılaştırma politikası izliyor. Bu da yıl sonundan önce faizlerde bir artış beklendiği anlamına geliyor.

Sıkılaştırma politikasına bağlılık, doların Mart ayının başından bu yana en yüksek seviyesine yükselmesine neden oldu ve bu da petrol fiyatları üzerinde aşağı yönlü bir baskı yarattı. Doların gücü genellikle petrol gibi temel emtiaları alıcılar için diğer para birimlerini elinde bulunduranlara göre daha pahalı hale getiriyor.

Enerji piyasaları, ABD Enerji Bilgi İdaresi'nin dün açıkladığı ve geçtiğimiz hafta ham petrol stoklarında beklentiler doğrultusunda düşüş gösteren verilere tepki vermedi.

Veriler, stokların geçen hafta 2,14 milyon varil düştüğünü gösterdi.


Asya’da e-cüzdan rüzgârı

Asya’da e-cüzdan rüzgârı
TT

Asya’da e-cüzdan rüzgârı

Asya’da e-cüzdan rüzgârı

Dünyanın en büyük mobil ödeme platformu Alipay'in sahibi Ant Group, programını Asya’da toplam 10 farklı e-cüzdan ve ödeme uygulamasını destekleyecek şekilde genişletti.

Çin seyahati e-cüzdanlarla daha kolay

Bu yenilik, turistlerin Çin seyahatlerini ve burada harcama yapmalarını kolaylaştırmaya yönelik önemli bir adım. Ant Group’tan salı günü yapılan basın açıklamasına göre, Makao, Moğolistan, Singapur, Güney Kore ve Tayland'dan yedi e-cüzdan, artık ‘Alipay+’ adlı program tarafından desteklenecek.

ABD merkezli Quartz dergisi yazarlarından Julia Malleck, e-cüzdanların yanı sıra 2022 yılında başlatılan programa Hong Kong, Malezya ve Güney Kore'deki benzer üç hizmetin daha katılacağını yazdı.

Alipay ve WeChat Pay, Çin'de e-cüzdan pazarına hakim durumda. Çin’de neredeyse hiç nakit kullanmayan halk, otomattan atıştırmalık almak, bir alışveriş merkezinde taşınabilir şarj aleti kiralamak ya da paylaşımlı bir elektrikli bisikletin kilidini açmak için sadece bir QR kodu okutarak, ödemelerini dijital uygulamalarla yapıyor.

Çin’e giden turistler e-cüzdan kullanıyor

Çin'e seyahat eden turistler, eğer Çin'de kayıtlı bir banka hesabına ya da telefon hattına sahip değilse bu onların ülkedeki tüm yemek, ulaşım ve alışveriş imkanlarından yararlanamayacakları ve baskın bir dijital ödeme duvarı ile karşılaşacakları anlamına geliyor. Çin'de finansal hazırlık yapılmadan uygulamalar ya da e-ticaret aracılığıyla alışveriş yapmak da mümkün değil. Her yerde ATM bulunmadığından kredi kartı kullanımı da işleri zorlaştırabiliyor.

Alipay, 2019 yılında, turistik amaçla ülkeye gelen kişilere alışveriş yapabilmeleri için ön ödemeli dijital kart hizmeti sunmaya başladı. Alipay'in bu hizmeti, Doğu ve Güneydoğu Asya'dan gelen turistler için geçici bir banka hesabı açmaya gerek kalmadan, daha erişilebilir seçenek olması nedeniyle geniş kitlelerce kullanılmaya başlandı.

Bir milyardan fazla kullanıcı

Ant Group'un Yönetim Kurulu Başkanı Eric Jing, ‘Çok taraflı bölgesel ortaklığın Çin'e gelen turistlerin daha fazla seçeneğe ulaşmalarına ve sunulan konfordan yararlanmalarına yardımcı olacağını’ söyledi. Hong Kong Borsası'nın 2020 yılı istatistiklerine göre Alipay’in bir milyardan fazla kullanıcısı var. Şirket, ticaret alanında faaliyet gösteren 80 milyon şirketle iş birliği yapıyor.

Çin'deki Asya Oyunları

Alipay, 23 Eylül'de Zhejiang Eyaletinin başkenti Hangzhou şehrinde başlayacak 2023 Asya Oyunları’nı fırsata çevirmeyi dört gözle bekliyor. Organizasyon, koronavirüs (Kovid-19) salgının patlak vermesinden bu yana Çin'de yapılacak ilk büyük spor etkinliği olacak. 2023 Asya Oyunları, özellikle pandemi sonrası toparlanmanın yavaş seyretmesi nedeniyle bölgesel ekonomiyi canlandıracak büyük bir fırsat olarak görülüyor.

Hangzhou, turistler sayesinde şehirde yapılacak harcamalarda artış bekliyor. Geçtiğimiz haziran ayında şehre gelen yabancı turistlere 100 bin adet bilet ve (turistlerin ilgisini çekecek metro biletleri ve ön ödemeli cep telefonu kartlarının olduğu) 1 milyon hediye paketi dağıtıldı. South China Morning Post gazetesinin aktardığı verilere göre, Asya Oyunlarının gayri safi yurt içi hasıladan (GSYİH) 414,1 milyar yuan (56,8 milyar dolar) elde etmesi bekleniyor. Alipay’in dijital ödeme hizmetleri gibi uygulamalar aracılığıyla harcamalarda sağlanan kolaylık, aynı zamanda tüketimi de artıracaktır.

*Bu makale Şarku'l Avsat tarafından Tribune Media'dan çevrilmiştir.


Sıfır emisyon hedefi Birleşik Krallık ekonomisini zorluyor

Ellesmere Limanı'ndaki Vauxhall otomobil fabrikasının önünde İngiltere’nin  elektriğe geçmesi çağrısını taşıyan bir tabela (Reuters)
Ellesmere Limanı'ndaki Vauxhall otomobil fabrikasının önünde İngiltere’nin elektriğe geçmesi çağrısını taşıyan bir tabela (Reuters)
TT

Sıfır emisyon hedefi Birleşik Krallık ekonomisini zorluyor

Ellesmere Limanı'ndaki Vauxhall otomobil fabrikasının önünde İngiltere’nin  elektriğe geçmesi çağrısını taşıyan bir tabela (Reuters)
Ellesmere Limanı'ndaki Vauxhall otomobil fabrikasının önünde İngiltere’nin elektriğe geçmesi çağrısını taşıyan bir tabela (Reuters)

Birleşik Krallık İçişleri Bakanı Suella Braverman ülkenin net sıfır emisyona ulaşmak için pragmatik bir yaklaşım benimsemesi gerektiğini çünkü "İngiliz halkını iflas ettirerek gezegeni kurtaramayacağını" söyledi.

Braverman açıklamasını, Başbakan Rishi Sunak'ın bu hafta yapacağı ve İngiltere’'nin 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşma yönündeki uzun vadeli planını destekleyen bazı hükümet politikalarını ertelemesinin beklendiği konuşması öncesinde yaptı.

İngiliz bakan Radio Times’a yaptığı açıklamada, “Orantılı ve hedeflerimize hizmet eden pratik bir yaklaşım benimsemek zorundayız ve İngiliz halkını iflasa sürükleyerek gezegeni kurtarmayacağız” dedi.

Birleşik Krallık (İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda) sera gazı emisyonlarını 2050 yılına kadar sıfıra indirmek için yasal olarak bağlayıcı bir hedef belirleyen ilk büyük ekonomiydi ve önceki yıllarda yenilenebilir enerji kapasitesini artırma konusunda aceleci davranmıştı.

Ancak Sunak hükümeti son zamanlarda bu hedefe ulaşmak için gereken bazı önlemler konusunda tereddütlü görünüyor, çünkü her şeyi karbondan arındırmanın maliyeti netleşiyor.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre spekülasyon alanlarından biri, hükümetin yeni benzinli ve dizel otomobil satış yasağını mevcut 2030 hedefine kıyasla 2035 yılına kadar erteleyebileceği yönünde.

Bu, Birleşik Krallık’ı 2035 hedefini benimseyen Avrupa Birliği ile aynı seviyeye getirecek.


FTX'i batıran Bankman-Fried'in ebeveynlerine de dava açıldı

Barbara Fried ve Joseph Bankman, resmi olarak hiç evlenmemişti (Reuters)
Barbara Fried ve Joseph Bankman, resmi olarak hiç evlenmemişti (Reuters)
TT

FTX'i batıran Bankman-Fried'in ebeveynlerine de dava açıldı

Barbara Fried ve Joseph Bankman, resmi olarak hiç evlenmemişti (Reuters)
Barbara Fried ve Joseph Bankman, resmi olarak hiç evlenmemişti (Reuters)

İflasıyla dünya kripto para piyasasını sarsan FTX'in kurucusu ve eski CEO'su Sam Bankman-Fried'in ebeveynlerine dava açıldı.

FTX'in ABD'deki Delaware eyaletinde pazartesi günü açtığı davada, Joseph Bankman ve Barbara Fried'in, oğullarının şirket üzerinden yatırımcıları dolandırmasına göz yumdukları ve bundan kazanç sağladıkları öne sürüldü.

Dava metninde, 68 yaşındaki Bankman ve 71 yaşındaki Fried'in oğullarından 10 milyon dolarlık nakit parayı "hediye olarak" aldıkları iddia edildi. 

FTX'in ayrıca Bankman ve Fried için firmanın merkezinin bulunduğu Bahamalar'da 16,4 milyon dolarlık lüks bir villa satın aldığı da savunuldu. 

Fried'in, oğlunun ABD'deki siyasi kampanyalara gönderdiği bağışlarla ilgili danışmanlık hizmeti verdiği, Bankman'ınsa FTX'te federal vergi uygulamalarına dair yarı zamanlı danışmanlık yaptığı belirtildi.

Bankman'ın şirketten yıllık 200 bin dolar maaş aldığı ve geceliği 1200 dolarlık otellerde konaklayarak, bu masrafları şirketin hesabına yazdığı da ileri sürüldü. 

Eski CEO'nun babasının ayrıca 2019'da şirket çalışanlarından birinin firmada kara para aklandığına ve fiyat manipülasyonu yapıldığına dair şikayetini de örtbas ettiği savunuldu.

Prestijli Stanford Üniversitesi'nde hukuk eğitimi gören Fried ve Bankman, davaya ilişkin açıklama yapmazken, avukatları iddiaların tamamen asılsız olduğunu savundu. 

FTX'in iflası ve hukuki süreç

Kripto para borsası FTX, geçen yıl kasımda iflas etmişti. 31 yaşındaki Bankman-Fried ise ABD'nin suç duyurusunun ardından aralıkta Bahamalar'da gözaltına alınmıştı. 

Federal savcılar Bankman-Fried hakkında dolandırıcılık, finans yasalarını ihlal ve kara para aklama dahil çeşitli suçlardan iddianame hazırlamıştı. 

Hakkındaki suçlamaları reddeden eski CEO, 250 milyon dolar kefaletle serbest bırakılmış fakat daha sonra kefalet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle ağustosta cezaevine gönderilmişti. 

Bankman-Fried'in duruşması 3 Ekim'de görülecek.

Independent Türkçe


Bakan Şimşek, ABD'de yatırımcılara Türkiye'nin ekonomik görünümünü ve hedeflerini anlattı

Mehmet Şimşek (AA)
Mehmet Şimşek (AA)
TT

Bakan Şimşek, ABD'de yatırımcılara Türkiye'nin ekonomik görünümünü ve hedeflerini anlattı

Mehmet Şimşek (AA)
Mehmet Şimşek (AA)

Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye'nin yatırımcılar nezdinde heyecan uyandırmaya devam ettiğini kaydetti.

ABD temasları kapsamında New York'ta iş insanları, fon yöneticileri ve kredi derecelendirme kuruluşlarının üst düzey yöneticileriyle verimli görüşmeler yaptıklarını ifade eden Şimşek, bugün iki ayrı önemli etkinliğe katılarak Türkiye'ye ilgi duyan kalabalık bir yatırımcı grubuna hitap etme imkanı bulduğunu belirtti.

Şimşek, dünyanın önemli yatırım bankalarından Goldman Sachs'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen bu buluşmaların ilkinde, dünyanın önde gelen fonların yöneticileriyle yuvarlak masa toplantısında bir araya gelerek, Türkiye'nin ekonomi programının hedeflerini ve izlenecek yol haritasını paylaştığını ifade ederek, şunları kaydetti:

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Türkiye-ABD İş Konseyi ve Goldman Sachs ortak organizasyonunda düzenlenen 13. Türkiye Yatırım Konferansı'nda ise kalabalık bir yatırımcı kitlesine hitap ederek Türkiye'nin ekonomik görünümüne ilişkin bir sunum yaptım. Cumhurbaşkanımızın enflasyonun kontrol altına alınmasına yönelik politikalarımıza verdiği tam destek, politika çerçevemize güveni artıran en önemli unsur. Bu görüşmelerimizin Türkiye'ye fon akışında katkısının olacağına inanıyorum.


Uluslararası Para Fonu'ndan Fas’a 1,3 milyar dolar kredi

IMF Başkanı Kristalina Georgieva Lüksemburg’daki Avrupa Kongre Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında konuşuyor (DPA)
IMF Başkanı Kristalina Georgieva Lüksemburg’daki Avrupa Kongre Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında konuşuyor (DPA)
TT

Uluslararası Para Fonu'ndan Fas’a 1,3 milyar dolar kredi

IMF Başkanı Kristalina Georgieva Lüksemburg’daki Avrupa Kongre Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında konuşuyor (DPA)
IMF Başkanı Kristalina Georgieva Lüksemburg’daki Avrupa Kongre Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında konuşuyor (DPA)

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Fas’a iklimle ilgili riskler karşısında dayanıklılığını güçlendirmek için 1,3 milyar dolar kredi verileceğini duyurdu.

78. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun oturum aralarında açıklama yapan Georgieva, iklim değişikliğini, uluslararası toplumun karşı karşıya olduğu en büyük zorluklardan biri olarak nitelendirdi.

Georgieva, “İklim değişikliği bizi şimdiden dramatik bir şekilde etkiliyor” dedi. Bu konunun, IMF’nin BM Genel Kurulu oturum aralarında gerçekleşen sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ilişkin zirve sırasında odaklanacağı üç eksenden biri olduğunu vurguladı.

IMF Başkanı, diğer iki eksenin, düşük gelirli ülkeler için yük olan borç ve dijitalleşme olduğunu dile getirdi. Georgieva, büyüme ve refaha teşvik etmek için dijitalleşmenin önemini vurguladı. Ayrıca mevcut zorlukların üstesinden gelmek için “işbirliği ihtiyacının” altını çizdi.

Georgieva, Marakeş’e bağlı el-Huz bölgesinde meydana gelen depremin ardından Fas’ın attığı adımlara övgüde bulundu. Öte yandan, milletin birlik olması halinde en trajik zorlukların üstesinden gelebilecek güçte olduğunu vurguladı.

Başkan ayrıca, Dünya Bankası ve IMF’nin 2023 yıllık toplantılarının daha önce planlandığı gibi 9-15 Ekim tarihleri ​​arasında Marakeş’te yapılacağı bilgisini de verdi.


ABD'nin borcu ilk kez 33 trilyon doları aştı

ABD Kongresinde borç konusundaki tartışma bu yıl daha da şiddetlendi  (Reuters)
ABD Kongresinde borç konusundaki tartışma bu yıl daha da şiddetlendi (Reuters)
TT

ABD'nin borcu ilk kez 33 trilyon doları aştı

ABD Kongresinde borç konusundaki tartışma bu yıl daha da şiddetlendi  (Reuters)
ABD Kongresinde borç konusundaki tartışma bu yıl daha da şiddetlendi (Reuters)

ABD Hazine Bakanlığının verilerine göre, ülkenin borcu 33,04 trilyon dolara ulaştı.

ABD Kongresinin, 2023 mali yılının sona ereceği eylül sonunda yeni bir geçici bütçeyi geçirerek hükümetin kapanmasını önlemeye çalıştığı bir dönemde, ülkenin borcu tarihi seviyelere yükseldi.

Amerika'nın uzun vadeli mali zorluklarını ele almaya yönelik çalışmalar yürüten Peter G. Peterson Vakfı Üst Yöneticisi Michael Peterson, konuya ilişkin açıklamasında, kanun yapıcılar kısa vadeli bir mali krizden diğerine sürüklenirken, ABD'nin milli borcunun trilyonlarca dolar artmaya devam ettiğini belirtti.

Ülkede haziranda yaşanan borç limiti "hesaplaşmasının" ardından 32 trilyon dolarlık borç sınırının aşıldığını aktaran Peterson, politika yapıcıların, Amerikalıların gerçek mali problemlerine çözüm getirmeyen partizan kavgalar yerine temel sorun olan borcun kendisine odaklanmasını istediğini ifade etti.

ABD, 19 Ocak'ta 31,4 trilyon dolarlık borç limitine ulaşmış, ABD Hazinesi limiti aşmamak ve olası bir temerrüdü önlemek için olağanüstü önlemler almaya başlamıştı.

Borç limitine ilişkin uzun süren müzakereler sonrası Kongre'de anlaşma sağlanmış ve ABD Başkanı Joe Biden haziranda borç limitinin artırılarak ülkenin temerrüde düşmesini önleyecek yasa tasarısını imzalamıştı.