Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sisi, zorluklarla yüzleşmek için tek bir ‘Arap medya dili’ çağrısında bulundu

Sisi, zorluklarla yüzleşmek için tek bir ‘Arap medya dili’ çağrısında bulundu

Perşembe, 22 Eylül, 2022 - 05:45

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi dün (Çarşamba) Arap enformasyon bakanlarını Kahire'deki İttihadiye Sarayı’nda kabul etti. Toplantı sırasında, ‘medyanın söylevinin bir güven kaynağı ve büyük bir sorumluluk” olduğunu vurguladı.

Mısır Cumhurbaşkanlığı resmi sözcüsü tarafından yapılan açıklamaya göre, Sisi “Mısır, medyanın ulusal sorunlarını ele alarak ve halklar arasında kamu bilincini güçlendirerek, ülkelerin istikrar ve kalkınma çabalarını desteklemedeki stratejik rolünün önemine inanıyor. Arap dünyasının yüzleştiği ortak kaygılara ve zorluklara karşı birlik, Arap medyasının bu zorluklarla mücadeleye yardımcı olmak üzere tek bir dilde konuşmasının yanı sıra gerçekçi ve doğru bir toplu akıl ve Arap vicdanı inşa etmek için çeşitli konuları derin ve nesnel bir şekilde, gerçeklerle destekleyerek sunmasını gerektiriyor” ifadelerini kullandı.

Radikal ideoloji, nefret söylemi ve çeşitli Arap halklarının maruz kaldığı kışkırtma ile mücadele konusunda, Sisi, “Yıkım medeni bir mesaj değil ve olmayacak, dini değerler yıkım ve kalıntıları üzerine inşa edilmez. Zira dinin mesajı inşa, yeniden yapılandırma, barış ve kalkınmadır. Bu da ancak güvenli bir medeni çerçevede halkın güvenliğinin, siyasi ve ahlaki istikrarının sağlanmasıyla mümkün olacaktır” dedi.

Şu anda Kahire’de düzenlenen Arap Enformasyon Bakanları Konseyi 52’nci oturumuna katılan bakanlar, Mısır’ın liderliği altında siyaset, kalkınma, ekonomi ve sosyal olarak her düzeyde tanık olduğu somut başarılara övgüde bulundu. Bu başarının, Arap ulusunun sürdürülebilir kalkınmaya ulaşması için ilerleme, refah ve gelecek vizyonu açısından bir örnek model sağlamasının yanı sıra Mısır’ın tüm Arap dünyasının güvenliğini ve istikrarını korumak için bir ağırlık merkezi olarak takdir edilen rolünü vurguladılar.

Mısır Cumhurbaşkanlığı’na göre, Bakanlar ayrıca “Zorlukların tüm biçimleriyle yüzleşmek yalnızca hükümetlerin değil medya kurumlarının da omuzlarındadır. Bu nedenle, disiplinli ve ciddi standartlara bağlı kalmaları, sağlam öncelikleri ifade etmeleri, insanları ve toplumları zorlukların farklı boyutları ve bunlarla nasıl yüzleşecekleri konusunda eğitmeleri aynı zamanda yalan bilgi ve söylentilerle karşı durmaları gerekiyor” ifadeleri kullanıldı.

Toplantıda, Sisi ile Arap Enformasyon Bakanları Konseyi toplantısında gündeme getirilen en önemli konuları kapsayan açık bir diyaloga tanık olundu. Ele alınan konular arasında gelecek nesiller için medya bilincinin sağlanmasının yanı sıra medyanın Arap ulusal güvenliğini desteklemede, kurumların inşasını güçlendirmede ve Arap dünyası arasındaki kardeşlik bağlarını pekiştirmedeki rolü yer alıyordu.  


Editörün Seçimi

Multimedya