Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan, ABD ve Fransa, Lübnan’ın egemenliğine ve istikrarına destek veriyor

Suudi Arabistan, ABD ve Fransa, Lübnan’ın egemenliğine ve istikrarına destek veriyor

Açıklama, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun oturum arasında yapıldı
Perşembe, 22 Eylül, 2022 - 09:15
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan bin Abdullah (SPA)

Suudi Arabistan, ABD ve Fransa, Lübnan hakkında görüşmek için New York’ta düzenlenen 77. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (BMGK) görüşmelerinde bir araya geldi.

Üç ülkenin dışişleri bakanları, oturum arasında yaptıkları açıklamada ülkelerinin Lübnan’ın egemenliğine ve istikrarına destek verdiğini belirtti.

Dışişleri bakanları, Lübnan’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin planlanan tarihte yapılmasının, mevcut kriz ile mücadele edilmesi için bölgesel ve uluslararası aktörler ile çalışabilecek bir cumhurbaşkanının seçilmesinin önemini vurguladı.

Bakanlar, Lübnan’daki siyasi ve ekonomik krizin çözülmesi için reformlar yapabilecek, özellikle Uluslararası Para Fonu (IMF) ile çalışabilecek bir hükümetin kurulması çağrısında bulundu.

Yapılan açıklamada Suudi Arabistan, ABD ve Fransa’nın Lübnan’ın gelecekteki istikrarı, güvenliği ve halkın refahı için Lübnan hükümeti ile çalışmaya hazır olduğu ifade edildi. Lübnan Silahlı Kuvvetleri ve İç Güvenlik Güçleri’nin benzeri görülmemiş krizde Lübnan halkının korunması için önemli bir rol oynadığı belirtildi.

Bakanlar, Lübnan hükümetinin BMGK ve Arap Birliği tarafından yayınlanan kararları uygulaması ve ülkede ulusal birliğin ve barışın sağlanmasını amaçlayan Taif Anlaşması’na uyması gerektiğini belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya