Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Türkiye, Suriye Milli Ordusu'nun bir liderini tutukladı

Türkiye, Suriye Milli Ordusu'nun bir liderini tutukladı

Perşembe, 22 Eylül, 2022 - 10:15
Ankara destekli savaşçılar, geçen ağustos ayında Halep ilinin kuzeyinde uzun menzilli bir Grad füzesini hazırlarken (AFP)

Güvenlik kaynakları, terörle mücadele güçlerinin başkent Ankara'dan başlayarak dört ilde terör örgütü DEAŞ unsurlarına yönelik düzenlediği operasyon kapsamında Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu komutanlarından Ömer Salko'nun ülkenin güneyindeki Gaziantep kentinde tutuklandığını bildirdiler.

Salı günü terörle mücadele güçleri başkent Ankara, Konya, Kayseri ve Gaziantep illerinde eş zamanlı operasyonlar düzenledi. Bu operasyonlarda terör örgütünün 10 üyesi tutuklandı.

Güvenlik kaynakları, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şubesi ekiplerince yürütülen operasyonda, bu unsurlardan yedisinin Ankara'da, üçünün ise diğer illerde yakalandığını açıkladı. Bu unsurların bulundukları yerler bir süre izleme yapıldıktan sonra tespit edildi. Operasyonda DEAŞ’a ait belgelere ve dijital materyallere el konuldu.

Birgün haber sitesinin güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberine göre dün güvenlik servisleri, daha önce yakalanarak gözaltına alınan DEAŞ terör örgütü mensuplarından ele geçen dijital materyallerde "kazıma" yöntemiyle geri getirilen görüntüler ile tutukluların kimliklerini tespit etmeyi başardı. Zanlıların Suriye'den Türkiye'ye geçtikleri ve Suriye'de DEAŞ için faaliyetlerde bulundukları ve Türkiye'yi hedef alan terör operasyonları da planladıkları anlaşıldı. Kaynaklar, Nureddin Zengi fraksiyonundaki Halep Şehir Tugayı’nın eski komutanı, 2013 yılının sonunda kurulan ‘Ceyş el-Mücahidler’in (Mücahitlerin Ordusu) askeri komutanı ve aynı zamanda şu anda kendi gruplarından birinin liderliğini üstlenen Ömer Salko'nun Gaziantep'teki evine yapılan baskında tutuklandığını belirtti. Operasyon sırasında DEAŞ’a ait belge ve dijital materyallere el konuldu.

Suriyeli aktivistler sosyal medyadan yaptıkları açıklamada, Türk makamlarını Salko'yu derhal serbest bırakmaya çağırdı. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre açıklamada, Salko’nun radikalizm ve terörün tüm biçimleriyle mücadele çabalarının herkesçe bilindiği ve 2014 yılında Halep'te DEAŞ ile ilk savaşanlardan biri olduğu vurgulandı.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Bir devrimcinin DEAŞ mensubu olduğu iddiasıyla tutuklanmasıyla hakarete uğramış hissediyoruz. Türkiye, yanıltıcı haberlerle şahsi hesaplaşmaların görüldüğü bir arenadan ziyade Suriye halkı için dost bir ülke, bir hukuk devleti ve kurumlar ülkesi olduğundan, Türk makamlarını dikkatli bir şekilde soruşturma yürütmeye, düzmece haberlere güvenmemeye ve tutuklanmasına neden olanlardan hesap sormaya çağırıyoruz.”

Aktivistler, “Türk yetkililere, Esed rejiminin istihbaratıyla yakınlaşmanız devrimcileri susturmayı gerektiriyorsa, topraklarınızdaki binlerce devrimciye orayı terk etmelerini söyleyin diyoruz. Savunma Bakanı başta olmak üzere muhalefetteki Suriye Ulusal Koalisyonu ve Geçici Hükümeti sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandılar. Aktivistler ayrıca tüm Suriyeli grupları bu olay üzerinde derin bir şekilde düşünmeye ve gerekli önlemleri almak için incelemeler yapmaya çağırdılar.


Türkiye’den operasyon

Öte yandan Türk kuvvetleri, dün Halep’in doğusunda kalan Ayn el-Arab (Kobani) şehrine bağlı Karamuk köyü yakınlarında rejim ve Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) ait askeri mevzileri ağır toplarla bombaladı. Bu hamle, Türkiye-Suriye sınırındaki Şanlıurfa'da bir Türk askerinin hayatını kaybetmesine ve bir askerin yaralanmasına yol açan saldırının ardından aynı bölgeye düzenlenen hava saldırılarından dört gün sonra geldi.

Türk hava saldırıları ile üç unsur öldürülürken, birkaç unsur da yaralandı. Türkiye Milli Savunma Bakanlığı, Türk askerinin öldürülmesi ve meslektaşının yaralanmasına misilleme olarak SDG'nin en büyük bileşeni olan Halk Koruma Birlikleri'ne (YPG) bağlı 17 unsurun öldürüldüğünü açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya