Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

SOHR: Suriye rejimi, Devrim Muhafızları ve Hizbullah ortak operasyonunda 34 milisi göz altına aldı

SOHR: Suriye rejimi, Devrim Muhafızları ve Hizbullah ortak operasyonunda 34 milisi göz altına aldı

Perşembe, 22 Eylül, 2022 - 06:45
Suriye’deki Devrim Muhafızları Sitesi (Deyrizor 24)

Suriye Hava İstihbaratı, İranlı milislerin bulunduğu Deyrizor’da güvenlik operasyonu başlattı.

Operasyon kapsamında Deyrizor’un el Meyadin, el Koriyah, el Muhassan bölgelerinde İran Devrim Muhafızları ve Lübnan Hizbullahı’nda faaliyet gösteren 34 Suriyeli milis göz altına alındı. Milisler, sorgulanmak üzere Deyrizor’daki Hava Kuvvetleri İstihbarat Merkezi’ne götürüldü.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) kaynaklarına göre Devrim Muhafızları, Hizbullah ve istihbarat görevlileri tarafından yürütülen soruşturmada 34 Suriyeli milis, uluslararası koalisyon ve dış güçlerle iş birliği yapmak, Devrim Muhafızları’nın ve Hizbullah’ın faaliyetlerinde kafa karışıklığına neden olmakla suçlandı.

Kaynaklar, rejim güçleri varılan anlaşmaya kapsamında İran’a bağlı milislerin desteği ile göz altına alınan 9 kişinin Şam’a nakledilmesine karar verildiğini belirtti.

Fırat Nehri’nin doğusunda bulunan El Meyadin bölgesindeki kaynaklar, başta Suriye uyruklu olmayanlar olmak üzere İran’a bağlı milislere olası operasyonlardan korunmak için şehir içindeki hareketlerinin kısıtlanması emredildiğini belirtti. Yapılan açıklamalara göre bölgedeki milisler, gerekli olmadıkça karargahlarından ayrılmıyor ve gizli bir şekilde hareket ediyor.

SOHR, Hizbullah’ın ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyon ile iş birliği yapmak suçlaması ile 9 Hizbullah üyesini göz altına aldığını aktarmıştı. Hizbullah, Deyrizor’da bulunan Hatla kasabasında 46 kişiyi rejim güçlerine temsil etti. 46 kişinin, kendilerini korumak için Hizbullah saflarına katıldığı ve zorunlu askeri hizmete alındığı kaydedildi.


Editörün Seçimi

Multimedya